Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Turów

04.04.2020 16:41

Polské orgány ke konci března veřejně oznámily rozhodnutí o prodloužení těžební licence pro důl Turów, ačkoliv ani českým, německým nebo polským ekologických organizacím nakonec nebylo přiznáno právo účastnit se tohoto řízení. Nikdo tak nemohl řízení regulérně napadnout, což je podle skupiny deseti europoslanců naprosto nepřijatelné jednání.

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Turów
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19930 lidí
„Ve spolupráci s českými i německými europoslanci napříč frakcemi jsme připravili dopis pro předsedu evropského parlamentu. Chceme tak zajistit, aby věc měla maximální možnou pozornost a ideálně bylo s Polskem započato řízení o nesplnění povinnosti, protože jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě jasně došlo k porušení evropského práva,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je hlavním iniciátorem dopisu.

Češi a Němci se bojí o zdroje pitné vody

Situaci už řeší Evropská komise a petiční výbor Evropského parlamentu. Všechna jednání ale zkomplikovala pandemie koronaviru. Proto se europoslanci domluvili a poslali výzvu předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, aby se i on zapojil do jednání mezi Komisí a Polskem o zastavení těžby hnědého uhlí. Pokud by se tak nestalo, hrozí nevratná devastace krajiny a znehodnocení majetku obyvatel na české a německé hranici, kteří by navíc přišli o zdroje pitné vody.

Důl Turów se nachází na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Zájmem Polska je však rozšířit těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což by mělo prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod. Zásadně by to ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

22:19 Vítková (KDU-ČSL): Nekonečný souboj silnice 43 pokračuje

Ohledně přípravy silnice 43 komunikuji pravidelně s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Aktualizace …