Zdechovský (KDU-ČSL): Evropské instituce nesmí být odkladištěm politiků

22.04.2014 8:17 | Zprávy

Evropský parlament, potažmo další instituce, které jsou součástí EU, si vysloužily pověst odkladiště politiků, kterým má Brusel zajistit klidné politické stáří v dobře placené pozici, která nevyžaduje žádné větší úsilí.

Zdechovský (KDU-ČSL): Evropské instituce nesmí být odkladištěm politiků
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský

Všude se najdou výjimky, ale bohužel platí spíše ta druhá možnost. Po pravdě se ani moc nedivím tomu, proč mají lidé tak nízké mínění o evropských institucích, včetně zmíněného parlamentu. Pro příklad nemusíme chodit příliš daleko. Vzpomeňme si na historicky první evropské volby v Česku. Vládnoucí ČSSD tehdy utrpěla debakl, ze kterého se ještě dlouho potom vzpamatovávala, což stálo tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu jeho post. O svoji další budoucnost se ale nemusel příliš strachovat, protože nedlouho poté byl doslova katapultován do funkce eurokomisaře, v níž strávil pět let.

Nedávno zveřejnila nadace Open Society Fund hodnocení činnosti europoslanců a příliš dobře nedopadli zástupci dvou největších stran.  Bez ohledu na jejich stranickou příslušnost svědčí přístup dotyčných o tom, jak vážně berou svoji funkci. Chtějí snad „naleptávat“ EU zevnitř, jak to o sobě rádi prohlašují někteří britští euroskeptici?

U ODS by se takový postoj dal vcelku chápat, protože má blízko k britským toryům. A co nominálně proevropská sociální demokracie? Chtějí dát její europoslanci voličům najevo, že svůj mandát berou spíše jako trafiku pro politické vysloužilce, kde si jen odsedí občasná plenární zasedání (a někdy ani to ne)?

Evropským volbám se říká volby druhého řádu

Ani u jiných zemí není situace lepší. Nejvýznamnější politici z celé osmadvacítky se do EP nehrnou. Řekněte mi aspoň jedno jméno někoho opravdu významného, pokud možno v produktivním věku. Mnoho jmen vás asi nenapadne a mě také ne. Proč?

Snad také kvůli reputaci, kterou požívá toto zákonodárné těleso mezi politiky i voliči. Ne nadarmo to byly právě první evropské volby v roce 1979, které obohatily politologii o pojem „volby druhého řádu.“

 Do Bruselu se tedy posílají politici, kteří buďto přesluhují, případně zkazili co mohli, anebo je jen potřeba je někam uklidit, aby nedělali doma dusno. Hláška jak vystřižená ze seriálu Jistě, pane ministře by snad i mohla vzbudit cynický úšklebek. Jenomže zmíněné tvrzení popisuje realitu dnešní Evropské unie. O to hůře, že se jedná o problém nás všech, protože od vstupu Česka do EU zanedlouho uplyne už deset let. Je teď na samotných voličích, aby to změnili.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Zdechovský - profil

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černý (SPD): Navrhované území nesplňuje zákonnou podmínku pro vznik národního parku

19:05 Černý (SPD): Navrhované území nesplňuje zákonnou podmínku pro vznik národního parku

Projev na 138. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. května 2025 k zákonu o ochraně přírody a krajiny