„Když jsme se dozvěděli, že 21. února 2018 na Slovensku někdo zabil Jána Kuciaka, věděli jsme, že jde o novináře, který opakovaně upozorňoval na podvody s evropskými fondy,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU- ČSL), který se z pozice člena kontrolního výboru (CONT) a také výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) zúčastnil několika misí EU na Slovensko a opakovaně se setkal s podvedenými zemědělci. Společně s dalšími europoslanci, například Ivanem Štefancem ze Slovenska, si kladl za cíl prošetřit podezření z dotačních podvodů, o nichž Kuciak psal.
„Hned začátkem března 2018 se zorganizovala první mise EP na Slovensko, abychom o situaci zjistili co nejvíce rovnou na místě. Během ní jsme se pak setkali jak s politiky, tak se zemědělci i s různými policisty a novináři. Tušilo se, že ten problém bude na východním Slovensku velký, přesto nás rozsah nejen překvapil, ale vyloženě šokoval,“ říká dále Zdechovský a připomíná, že síť zapojených lidí sahala až do nejvyšších politických pater.
EU pomohla vyšetřování vraždy i prošetření dotačních podvodů
„Následně nás začali kontaktovat první zemědělci, kteří chtěli sdílet své na první pohled až těžko uvěřitelné příběhy. Po mnoha letech skandálního neřešení jejich nároků na Slovenku totiž spatřovali v EU poslední naději na pomoc,“ říká Tomáš Zdechovský, který je v současnosti v kontrolním výboru koordinátorem. Posílali mu dokumenty – zamítnutí dotace, protože někdo jiný už si ji vzal na jejich pozemek, fotky toho, jak je někdo zmlátil, když chtěli sklidit vlastní pole, rozsudky, které jim ale byly úplně k ničemu. Minimálně jeden zemědělec byl i zavražděn, ačkoliv to zprvu bylo bráno jen jako netypická sebevražda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV