Zdechovský (KDU-ČSL): OLAF uzavřel tři případy zneužití zemědělských dotací na Slovensku

23. 1. 2021 20:26

Evropský úřad pro odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy, týkající se přímých plateb v zemědělství.

Zdechovský (KDU-ČSL): OLAF uzavřel tři případy zneužití zemědělských dotací na Slovensku
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Vyšetřování potvrdilo, že na Slovensku není dostatečná kontrola u případů, kdy o dotaci na stejný pozemek zažádá velký holding a malý zemědělec, kterému skutečně patří. Dále pak také to, že byly dotace pobírány třeba na parkoviště či hřbitovy, což není obhospodařovaná zemědělská plocha. O těchto podvodech psal zavražděný novinář Ján Kuciak.

„OLAF nyní potvrdil to, co jsme v kontrolním výboru říkali už dlouho. Na Slovensku byly zneužívány přímé zemědělské platby, kdy místo malých farmářů dotaci podvodem získal velký holding. Odhaleny byly i případy, kdy daňoví poplatníci přispívali na údajné pěstování zeleniny na betonových parkovištích nebo hřbitovech,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se jako koordinátor kontrolního výboru europarlamentu problematikou intenzivně zabývá už druhý mandát.

„OLAF nyní bude spolupracovat se slovenskými úřady, aby co nejrychleji odstranily odhalené systémové nesrovnalosti. V Evropském parlamentu jejich závěry také zohledníme při prosazování lepších registrů majitelů, kdy by měl být realizován návrh týkající se zákazu kradení zemědělské půdy vlastníkům a mechanismus na pomoc zemědělcům v boji proti organizovanému zločinu,“ doplňuje Zdechovský s tím, že ti, kteří podvody páchali, už z velké části nyní čelí na Slovensku trestním stíháním.

Pokud chce někdo získat zemědělské dotace, musí splnit určité minimální požadavky na počet obhospodařovaných hektarů půdy a na požadovanou částku, kdy uchazeči musí být aktivními zemědělci.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.