Namísto toho už budou slýchat mnohem více inkluzivní „good morning, everyone.“ Proč? Prý to bylo i díky postesku aktivistů a členů LGBT komunity Stonewall. Dosud užívané oslovení „dámy a pánové“ mělo podle nich být sice „zdvořilé“, ale „zastaralé“ a „včerejší“. A hlavně, nezahrnovalo všechny ty, kteří se necítí být ani dámami, ani pány. Jaká nespravedlnost se děla těch x let a nikdo proti tomu nic nenamítal. Hrůza!
Dosavadní úzkoprsost, zabedněnost a bigotnost vedení londýnského dopravního podniku Transport for London byla opravdu donebevolající. Nedostatečně se ctila diverzita a ne všichni se cítili být vítáni. Jak skandální! „Přehodnotili jsme jazyk, který používáme v hlášeních i jinde, a zajistíme, aby byl napříště plně inkluzivní a odrážel rozmanitost Londýna.“ Taková byla údajná kajícná slova Marka Everse, ředitele komunikace se zákazníky zmíněné vládní organizace Transport for London.
Už jsem slyšel hlasy, že v Česku máme štěstí, protože oslovení „vážení cestující“ se nebude muset vůbec měnit. Nejspíše to ale není pravda. A jistě mnozí z vás uznáte, že upravit oslovení pouze na zdánlivě genderově korektní „vážené a vážení cestující“ už dnes stačit také zdaleka nebude. Jak by k tomu přišli ti, co se necítí být ani dámami, ani pány?
Jen opravdu nevím, jak se do oslovení zahrnou ti ostatní, tj. nedámy a nepánové. Můj tip je takový, že oslovení lidí v metru či vlaku by mělo být následující: „Vážené, vážení a vážená cestující.“ Další návrhy určitě uvítám v diskusi od vás, čtenářů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV