Situace v té době nebyla růžová. Strana se nacházela v existenční krizi, protože necelý půlrok předtím poprvé v historii vypadla po prohraných parlamentních volbách z poslanecké sněmovny a řada jejích aktivních členů ji opustila. Navíc se topila v dluzích a nikdo nevěděl, zda KDU-ČSL krizi ustojí. Ve straně se šetřilo a propouštělo a Pavel Bělobrádek osobně jako krajský manažer v Pardubicích zažíval krizi strany na vlastní kůži.
Po zvolení Bělobrádka za nového předsedu někteří jako Jindřich Šídlo, Jiří Pehe nebo Lukáš Jelínek tvrdili, že si strana vykopala svůj politický hrob. K těmto kritikům patřil například i lidovci se dlouho zabývající novinář Vratislav Dostál z Deníku Referendum se svým slavným článkem Strana lidová vykročila vstříc svému zániku. Bělobrádek předsedou. Nicméně je nutné upřesnit, že Šídlo s Jelínkem se Bělobrádkovi na rozdíl od Jiřího Peheho za své unáhlené soudy omluvili.
Uspěl navzdory očekávání
V dalších několika letech se totiž ukázalo, jak se všichni počáteční skeptici přepočítali. Strana nezanikla a dnes má šanci být nejsilnější středovou politickou stranou v zemi. Prakticky všechny další volby totiž skončily pro KDU-ČSL úspěchem či alespoň velmi nadstandardním výsledkem. Mnohými kdysi odepisovaná a předčasně pohřbívaná partaj se opět vrátila na politické výsluní.
Dnes, po šesti letech, můžeme Pavla Bělobrádka bez jakýchkoli pochybností považovat za člověka kráčejícího ve šlépějích Josefa Luxe. A rozhodně nejen z toho důvodu, že byl stejně jako Josef Lux i on o dvacet let později poprvé zvolen předsedou KDU-ČSL na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou. Společných bodů můžeme nalézt mnohem více. Tak třeba podobně jako Josef Lux dokázal i Pavel Bělobrádek stranu úspěšně vyvést z krize a s každými volbami strana sice pomalu, ale jistě roste.
Startovní pozice roztroušenou sklerózou nemocného Pavla Bělobrádka byla navíc horší v tom, že strana tehdy vypadla z nejdůležitější politické arény. O to větším úspěchem byly poslední parlamentní volby, kdy se KDU-ČSL podařilo opět proniknout do poslanecké sněmovny. Něco takového se stalo poprvé v historii České republiky. Žádné straně, která jednou vypadla z poslanecké sněmovny, se předtím nepodařilo dostat zpět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke své politické práci.
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich