Zdechovský (KDU-ČSL): Věřím, že smlouvy s Norskem pro řešení případů nezletilých Čechů podpoří i vláda

27. 1. 2016 15:12

Europoslanec Zdechovský podpořil Zemanův návrh smlouvy s Norskem.

Zdechovský (KDU-ČSL): Věřím, že smlouvy s Norskem pro řešení případů nezletilých Čechů podpoří i vláda
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podpořil návrh Miloše Zemana a Petra Macha na vytvoření mezistátní smlouvy s Norskem pro řešení případů nezletilých dětí, kteří jsou českými občany.

Podle europoslance Zdechovského vychází prezidentův návrh z doporučení norských diplomatů, kteří vidí v tomto kroku možnost ukončení vleklého sporu mezi Norskem a Českou republikou.

„Smlouva by vyřešila současné sporné případy odebrání českých občanů a do budoucna by bylo možné podobných případům předcházet. Jsem osobně velice rád, že pan prezident a jeho poradci vzali v potaz toto doporučení a smlouvu připravili. Osobně věřím, že smlouvu podpoří i vláda a pan premiér Bohuslav Sobotka, který opakovaně deklaroval, že mu záleží na vrácení dětí Michalákových,“ komentoval současný prezidentům návrh europoslanec Zdechovský, který chce o podrobnostech v nejbližší době informovat premiéra.

„Byli jsme norskými diplomaty i politiky opakovaně s Petrem Machem ubezpečeni, že Norsko je připraveno smlouvu rychle ratifikovat. To, že by se podobná smlouva vyjednávala dlouhé měsíce, považuji spíše jako nepravděpodobné,“ řekl k obavám českého premiéra a ministra zahraničí lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Podle Zdechovského norští diplomaté opakovaně projevili zájem se na společném ukončení sporu dohodnout.

Protesty proti norskému odebírání dětí sílí po celém světě

Mezitím sílí protesty proti norskému systému odebírání dětí po celém světě. V sobotu se v Rumunsku sešlo na demonstracích více jak 10.000 lidí. Ty pokračovali také na Slovensku a Rusku a o víkendu budou pokračovat také v Austrálii.

„Protestuje se po celé Evropě, ale i v Americe nebo Indii. Jedná se o dosud největší demonstrace proti norskému systému odebírání dětí. Další protesty se plánují na červen a tlak se bude dále stupňovat,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se problematikou sociální péče v Norsku dlouhodobě zabývá.

Případ odebraných dětí Evy Michalákové bude znovu řešit Evropský parlament

Europoslanec Zdechovský informoval, že v posledních měsících jsou postupně předvoláváni norští diplomaté v zemích střední a východní Evropy, ale i v Indii nebo Turecku, aby vysvětlili další a další případy, které se tomu Evy Michalákové podobají.

Na jaře tak bude Petiční výbor Evropského parlamentu (PETI) projednávat petici občanů Evropské unie proti adopci dětí Evy Michalákové. Evropský parlament například bude zajímat, proč norské úřady omezily styk dětí s matkou a čím je pro své děti Eva Michaláková natolik nebezpečná, že se o své děti nemůže starat.

Příběh Michalákové znají po celém světě

Zdechovský s týmem dobrovolníků zmapoval další desítky případů rodin, které postihl stejný osud jako Evu Michalákovou a zveřejnili je na webu: http://www.stopbarnevernet.com/stories. O příběhu Evy Michalákové navíc v současné době vzniká několik dokumentů v České republice, Norsku nebo Polsku. 

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poláci vyhlásili boj stočeným tachometrům. A co Češi???
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Je to šest let, co zemřel Václav Havel. A stále víc je zřejmé, jak moc chybí

15:10 Ženíšek (TOP 09): Je to šest let, co zemřel Václav Havel. A stále víc je zřejmé, jak moc chybí

Komentář na facebookovém profilu k výročí smrti Václava Havla