Zelení: Pochybnosti o Čapím hnízdu musí vést k posílení nezávislosti státních zástupců

03.09.2019 10:56

Aktuální vývoj v případu Čapího hnízda připomíná, že se obecně hraje o posílení či oslabení nezávislosti státních zastupitelství a o důvěru občanů ve spravedlnost a právní stát, připomíná Strana zelených.

Zelení: Pochybnosti o Čapím hnízdu musí vést k posílení nezávislosti státních zástupců
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Návrh rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha, který podle mediálních vyjádření změnil názor a navrhuje nyní stíhání Andreje Babiše zastavit, má být ještě posvěcen jeho nadřízeným. Vedle toho může i nejvyšší státní zástupce případ atrahovat a rozhodnutí přezkoumat. To vše v politicky citlivé době, kdy probíhá novelizace zákona o státním zastupitelství, která má definovat míru jejich nezávislosti do budoucna.

„I ti největší pesimisté očekávali vyjádření státního zástupce s nadějí, že se ukáže síla právního státu. Nic ale není ztraceno, Andrej Babiš je stále obviněný a ani změna právního názoru pana státního zástupce Šarocha nemusí nakonec znamenat zastavení stíhání. Počkejme si na vyjádření vedoucího státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze a doufejme, že se případ Čapího hnízda dostane k soudu, který pak bude mít možnost o tomto případu nezávisle rozhodnout,“ říká k tomu předseda Zelených Petr Štěpánek.

Místopředsedkyně Zelených a právnička Karolína Žákovská říká: „Zastavení trestního stíhání v takto pokročilé fázi případu by bylo minimálně zvláštní. Jedná se o vysoce citlivou kauzu, která zatím vcelku jednoznačně směřovala k podání obžaloby, či tak alespoň byla ve veřejném prostoru prezentována. O vině či nevině premiéra Babiše už v této chvíli může přesvědčivě rozhodnout jedině nezávislý soud. Státní zastupitelství je – stejně jako vláda a sám Andrej Babiš – součástí moci výkonné a pokud stíhání v této fázi zastaví, vždy budou existovat pochybnosti, zda tak učinilo skutečně nezávisle.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): Vláda nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi

20:45 Valachová (ČSSD): Vláda nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi

Komentář na facebookovém profilu k letošním maturitám