"Policie nechrání základní občanská práva, jako je právo na svobodu projevu nebo shromažďování, ale zjevně stojí na straně těch, kteří tyto svobody porušují," uvádí Michal Berg, 2. místopředseda SZ.
“Policie příliš často zasahuje zcela neadekvátně proti demonstrantům pokojně vyjadřujícím svůj názor. Omezování demonstrantů vyjadřujících svou podporu dodržování lidských práv v Číně a Tibetu během návštěvy čínského prezidenta je jen vyvrcholením těchto chyb. Za tato trvající pochybení musí nést ministr vnitra politickou odpovědnost,” uvádí Petr Kutílek, 3. místopředseda SZ.
Nelibost nad postupem policie vyjádřila i senátorka za SZ Eliška Wagnerová. "Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky," uvedla senátorka s tím, že policie byla při zákrocích proti demonstrantům s tibetskými vlajkami aktivnější, než by bývala měla být. "Lidé tím projevovali svůj politický názor a ten má velmi vysokou ústavní ochranu," uvedla bývalá ústavní soudkyně.
“Policie jako celek se v uplynulých dnech chovala opět jako represivní složka, která chrání pravdu jen jedné strany. Tentokrát té hradní. Potírá práva na svobodu projevu i vyjádření názoru. V době, kdy policii potřebujeme pro zajištění bezpečí a je nanejvýše důležité, aby měla důvěru občanů, ji takovým přístupem vedení policie a ministerstva vnitra diskreditujete,” uvádí senátor Václav Láska (SZ).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV