Zelení: Policie musí chránit zákony a ústavní hodnoty, ne být ozbrojenou složkou prezidenta

31.03.2016 15:10

Zásahy policie ČR u příležitosti návštěvy čínského prezidenta jsou podle Strany zelených vyvrcholením dlouhé řady excesů, které v občanech posilují nedůvěru v policii. SZ dlouhodobě kritizuje zejména ministra vnitra Chovance, který nedokáže usměrnit policejní složky tak, aby zasahovaly zejména proti projevům neonacismu a podněcování k násilí.

Zelení: Policie musí chránit zákony a ústavní hodnoty, ne být ozbrojenou složkou prezidenta
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

"Policie nechrání základní občanská práva, jako je právo na svobodu projevu nebo shromažďování, ale zjevně stojí na straně těch, kteří tyto svobody porušují," uvádí Michal Berg, 2. místopředseda SZ.

“Policie příliš často zasahuje zcela neadekvátně proti demonstrantům pokojně vyjadřujícím svůj názor. Omezování demonstrantů vyjadřujících svou podporu dodržování lidských práv v Číně a Tibetu během návštěvy čínského prezidenta je jen vyvrcholením těchto chyb. Za tato trvající pochybení musí nést ministr vnitra politickou odpovědnost,” uvádí Petr Kutílek, 3. místopředseda SZ.

Nelibost nad postupem policie vyjádřila i senátorka za SZ Eliška Wagnerová. "Z aktivit policie se mi zdálo, že se místy chová jako ozbrojená složka prezidenta republiky, že neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky," uvedla senátorka s tím, že policie byla při zákrocích proti demonstrantům s tibetskými vlajkami aktivnější, než by bývala měla být. "Lidé tím projevovali svůj politický názor a ten má velmi vysokou ústavní ochranu," uvedla bývalá ústavní soudkyně.

“Policie jako celek se v uplynulých dnech chovala opět jako represivní složka, která chrání pravdu jen jedné strany. Tentokrát té hradní. Potírá práva na svobodu projevu i vyjádření názoru. V době, kdy policii potřebujeme pro zajištění bezpečí a je nanejvýše důležité, aby měla důvěru občanů, ji takovým přístupem vedení policie a ministerstva vnitra diskreditujete,” uvádí senátor Václav Láska (SZ).

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Strana zelených se již dříve ohradila proti poslední čtvrtletní zprávě o extremismu, kde ministerstvo vnitra zařadilo mezi krajní levicové extremisty lidi, kteří se nenásilným způsobem postavili proti pravicově extremistickým a populistickým uskupením.

Přehled závažných pochybení policie v posledních měsících

  • 1. července 2015: Policie nezasáhla proti nošení šibenic na demonstraci proti imigrantům a EU.

  • 1. července 2015: Ve stejný den naopak policie zasáhla naprosto neadekvátně vůči poklidně protestujícím odpůrcům neonacismu v dolní části Václavského náměstí.

  • 28. října 2015: Policie České republiky na Hradčanském náměstí surově napadla člověka, který v průběhu kladení věnců vykřikl: "Ať žije Havel!" Z veřejně dostupného videozáznamu je vidět, že policisté dotyčného člověka nijak neupozornili na případnou protiprávnost jeho chování, ani ho k ničemu nevyzvali, a rovnou se na něj vrhli a odtáhli ho pryč.

  • 17. listopadu 2015: policie znemožnila přístup zástupcům studentů 17. listopadu na Albertově. Kvůli akcii Bloku proti islámu a prezidenta policie odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově, která upozorňuje na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989.

  • 17. listopadu 2015: Při demonstraci Tomia Okamury v horní části Václavského náměstí zase skupinka neonacistů za nečinného přihlížení policistů napadla kameramana serveru iDNES.cz.

  • 17. listopadu 2015: Policie nezasáhla ani na demonstraci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kdy na slova o vlastizrádcích pomáhajících uprchlíkům začal dav skandovat: "Pověsit, pověsit!"

  • 4. února 2016: Policista Martin Herzán, který byl členem jednotky vypomáhající slovinské policii kontrolovat uprchlíky, publikoval na nejčtenějším serveru Novinky.cz vylhaný článek o tom, že migrantům byly zabavovány kilogramy zbraní a do EU byli vědomě vpouštěni teroristé. Policejní prezident následně označil jeho vyjádření za nepravdivá a s Herzánem bylo zahájeno kázeňské řízení.

  • 8. února 2016: Policie nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod aktivistů mířících k Pražskému hradu.

  • 8. února 2016: Redaktor Českého rozhlasu Filip Titlbach oznámil, že se demonstranti  pokusili vniknout do vozu veřejnoprávního rozhlasu a když byla policie požádána o pomoc, odpovědí od policisty údajně bylo, že si za to rozhlas může sám, protože lže a že když to potřebuje, má si najmout soukromou ochranku.

  • 28. a 29. března 2016: Policie na několika místech v Praze naprosto neadekvátně zasahovala proti lidem, kteří "vítali" čínského prezidenta vlajkami Tibetu, a naopak nechala bez povšimnutí útoky na tyto osoby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

6:16 Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k digitalizaci.