Zelení: Vyzýváme vládu k odstoupení z čínské sítě 17+1

18.01.2020 18:19

Strana zelených otevřeným dopisem premiéru Babišovi a ministru zahraničí Petříčkovi vyzvala vládu České republiky, aby odstoupila z iniciativy “17+1”, ve které Čínská lidová republika asymetricky spolupracuje s jednotlivými zeměmi střední a východní Evropy. Tento formát již v posledních letech sklidil kritiku orgánů Evropské unie.

Zelení: Vyzýváme vládu k odstoupení z čínské sítě 17+1
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Zelení v dopise upozorňují na „rostoucí snahy vlivových sítí navázaných na vládu Čínské lidové republiky ovlivňovat politiku České republiky netransparentními způsoby“ a také na narůstající globální environmentální rizika spojená s touto iniciativou a dalšími projekty v rámci programu „Nové hedvábné stezky“.

„Samostatný postup ČR v projektu Nové hedvábné stezky a asymetrické napojení na totalitní velmoc zpochybňuje naše místo v Evropské unii a oslabuje Českou republiku,“ upozorňuje předseda Zelených Petr Štěpánek. „Pekingská vláda má jednak zájem na oslabení EU, jednak na oslabení globálních environmentálních a dalších standardů,“ dodává Štěpánek.

„Hrozí, že v rámci tohoto netransparentního formátu by Peking mohl korupčním způsobem podporovat projekt Dunaj-Odra-Labe, podobně jako už pochybnými způsoby financoval některé projekty na Balkáně,“ upozorňuje první místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

„Čínské investice do infrastruktury v rámci těchto dohod nejsou vedeny reálnou potřebou přijímajících zemí a mají významná environmentální, sociální, bezpečnostní a právní rizika, například kolize s legislativou EU při transparentnosti zadávání zakázek,“ shrnuje Petr Kutílek, expert Zelených na tuto problematiku. „To se týkalo například modernizace železnice Bělehrad-Budapešť,“ dodává Kutílek.

Nejbližší summit ve formátu 17+1 se chystá na duben letošního roku do Pekingu. Podle aktuálních informací by Českou republiku na něm měl zastupovat vicepremiér Hamáček. Stavba dráhy Bělehrad-Budapešť, která byla zatím jedním z mála hmatatelných výsledků této spolupráce, sklidila v minulosti kritiku orgánů EU pro svou netransparentnost, a existují i širší geopolitické obavy týkající se cílů Číny v těchto evropských zemích. Mezitím diskusi o odstoupení své země z iniciativy zahájily v posledních dnech i opoziční strany v Litvě.

Celý text dopisu:

Vážený pane premiére,
Vážený pane ministře,

oslovujeme Vás jménem Strany zelených v době narůstajících globálních environmentálních rizik a zároveň rostoucích snah vlivových sítí navázaných na vládu Čínské lidové republiky ovlivňovat politiku České republiky netransparentními způsoby, jak je dokumentováno zprávami Bezpečnostní informační služby i nedávnými investigativními výstupy deníku Aktuálně.

V tomto kontextu Strana zelených vyzývá vládu České republiky, aby vzhledem k rostoucím environmentálním, bezpečnostním a dalším rizikům bezodkladně odstoupila od iniciativy „17+1“, tedy „Spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy“ a dalších projektů napojených na čínský geostrategický program „Jeden pás, jedna stezka“.

Tyto bilaterální iniciativy, součást programu nazývaného „Jeden pás, jedna stezka“ či „Nová hedvábná stezka“, a maskované pod uskupení 17+1, zpochybňují fungování Evropské unie a vytvářejí spory uvnitř EU týkající se například kontroly akvizic firem v citlivých odvětvích nebo společného vystupování v oblasti mezinárodní politiky.

V důsledku také dlouhodobě zpochybňují ukotvení České republiky v evropských strukturách.

Dohody o investicích do infrastruktury nejsou vedeny reálnou potřebou přijímajících zemí; mají významná environmentální, sociální, bezpečnostní a právní rizika, například kolize s legislativou EU při transparentnosti zadávání zakázek (dráha Bělehrad-Budapešť, potenciálně kanál Dunaj-Odra-Labe a další). Navzdory prohlášením o souladu s legislativou EU má tato iniciativa kromě ekonomických hlavně politické cíle směrem k narušení jednoty EU.

Vyzýváme vás tedy, abyste bezodkladně zahájili kroky pro odstoupení České republiky od smluvních závazků navázaných na tyto struktury a okamžitě ukončili praktické kroky směřující k jejich dalšímu budování.

S úctou

Petr Štěpánek
předseda Strany zelených

Magdalena Davis
1. místopředsedkyně Strany zelených

Karolina Žákovská
místopředsedkyně Strany zelených

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Novela programu Výstavba umožňuje obcím větší pružnost

7:32 Ministryně Dostálová: Novela programu Výstavba umožňuje obcím větší pružnost

Vláda schválila vylepšení podmínek programu Výstavba pro obce č.112/2019, vycházejícího z loňského v…