Zelení: Vyzýváme vládu k odstoupení z čínské sítě 17+1

18.01.2020 18:19 | Zprávy

Strana zelených otevřeným dopisem premiéru Babišovi a ministru zahraničí Petříčkovi vyzvala vládu České republiky, aby odstoupila z iniciativy “17+1”, ve které Čínská lidová republika asymetricky spolupracuje s jednotlivými zeměmi střední a východní Evropy. Tento formát již v posledních letech sklidil kritiku orgánů Evropské unie.

Zelení: Vyzýváme vládu k odstoupení z čínské sítě 17+1
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Zelení v dopise upozorňují na „rostoucí snahy vlivových sítí navázaných na vládu Čínské lidové republiky ovlivňovat politiku České republiky netransparentními způsoby“ a také na narůstající globální environmentální rizika spojená s touto iniciativou a dalšími projekty v rámci programu „Nové hedvábné stezky“.

„Samostatný postup ČR v projektu Nové hedvábné stezky a asymetrické napojení na totalitní velmoc zpochybňuje naše místo v Evropské unii a oslabuje Českou republiku,“ upozorňuje předseda Zelených Petr Štěpánek. „Pekingská vláda má jednak zájem na oslabení EU, jednak na oslabení globálních environmentálních a dalších standardů,“ dodává Štěpánek.

„Hrozí, že v rámci tohoto netransparentního formátu by Peking mohl korupčním způsobem podporovat projekt Dunaj-Odra-Labe, podobně jako už pochybnými způsoby financoval některé projekty na Balkáně,“ upozorňuje první místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

„Čínské investice do infrastruktury v rámci těchto dohod nejsou vedeny reálnou potřebou přijímajících zemí a mají významná environmentální, sociální, bezpečnostní a právní rizika, například kolize s legislativou EU při transparentnosti zadávání zakázek,“ shrnuje Petr Kutílek, expert Zelených na tuto problematiku. „To se týkalo například modernizace železnice Bělehrad-Budapešť,“ dodává Kutílek.

Nejbližší summit ve formátu 17+1 se chystá na duben letošního roku do Pekingu. Podle aktuálních informací by Českou republiku na něm měl zastupovat vicepremiér Hamáček. Stavba dráhy Bělehrad-Budapešť, která byla zatím jedním z mála hmatatelných výsledků této spolupráce, sklidila v minulosti kritiku orgánů EU pro svou netransparentnost, a existují i širší geopolitické obavy týkající se cílů Číny v těchto evropských zemích. Mezitím diskusi o odstoupení své země z iniciativy zahájily v posledních dnech i opoziční strany v Litvě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , Čína , zelení , Petříček

autor: PV

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Rusku.