Zelení odmítají konflikt v Sýrii, ale z jiných důvodů než prezident Zeman

08.09.2013 20:47

Zelení považují situaci v Sýrii za katastrofální. Vojenská intervence je však na řadě až jako poslední řešení a musela by mít mandát OSN, bez ohledu na to, v jakém rozsahu by se odehrála.

Zelení odmítají konflikt v Sýrii, ale z jiných důvodů než prezident Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

Pokud je Rada bezpečnosti OSN paralyzována, je to důvod k reformě této organizace, ne k jejímu obcházení, které může mít katastrofální důsledky v budoucnosti.

Syrský konflikt má politické řešení, ne vojenské. Je nezbytně nutné vložit veškeré úsilí do snahy přimět všechny zainteresované strany k jednání a politické dohodě. Syrský konflikt není soubojem mezi dvěma zly, jak tvrdí prezident Zeman. Většina syrské opozice nejsou náboženští fanatici, ale lidé, kteří touží žít v normálním právním a demokratickém státu. Bašár Asad svoji neústupností a brutalitou tváří v tvář nenásilným protestům posílil extrémisty a vehnal Sýrii do občanské války. Ještě je ale stále možné dospět k dohodě na politickém přechodu moci, který nebude vylučovat žádnou z částí syrské společnosti.

Strana zelených se také připojuje k Zeleným v Evropském parlamentu v požadavku na větší humanitární pomoc Sýrii a okolním zemím a rychlejší a jednodušší udělování ochrany syrským uprchlíkům ze strany Evropské unie. Česká republika by měla dostát svému často deklarovanému obrazu země, která na základě vlastní zkušenosti chrání lidská práva ve světě, zvýšit humanitární pomoc do regionu a přijmout syrské uprchlíky, zvláště děti a ženy, které potřebují náročnou zdravotní péči.

“Přípravy směřující k bombardování Sýrie ze strany USA a Francie svědčí o tom, že sebevývoz Západu na Blízký východ nepřestává ani tehdy, když v Bílém domě a v Elysejském paláci sedí sociální demokraté. Zelení ale považují za klíčové, aby bylo o mezinárodní právo bezpodmínečně respektováno. Jeho garantem není žádná z velmocí sama nebo v ad hoc koalici a podle svého výkladu, ale Organizace spojených národů jako celek,“ upozorňuje místopředseda SZ Matěj Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zeleni.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová (ODS): Nesmíme mlčet a nesmíme si nechat vnutit, že bouráme národní jednotu

22:45 Němcová (ODS): Nesmíme mlčet a nesmíme si nechat vnutit, že bouráme národní jednotu

Komentář na facebookovém profilu k návrhu ministra Metnara o změně Ústavy, který by Parlamentu v dob…