Zelení opět podpoří demonstraci za legalizaci konopí Million Marihuana March

04.05.2018 15:30

Zelení se i letos zúčastní pochodu a debaty politických stran Million Marihuana March. Každoročně pořádaná akce je součástí celosvětové iniciativy za legalizaci konopí. Za Zelené vystoupí Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva.

Zelení opět podpoří demonstraci za legalizaci konopí Million Marihuana March
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Strana zelených podporuje úplnou legalizaci konopí pro lékařské i rekreační účely po vzoru Španělska či některých států USA.

Česká republika sice povoluje prodej konopných léčiv, kvůli nesmyslně přísné regulaci a celkové neschopnosti či neochotě odpovědných orgánů a osob je ale cena léčebného konopí dvakrát vyšší než na černém trhu. „V České Republice je přibližně 6 000 lidí trpících chronickými bolestmi, onkologickými onemocněními, roztroušenou sklerózou, či jinou nemocí, kterým by konopná léčiva mohla výrazně ulehčit od bolestí a usnadnit léčení. Mnozí z nich si však tak drahé léky zkrátka nemohou dovolit,“ říká člen Předsednictva Strany zelených František Vosecký a dodává: „Ministr zdravotnictví by měl situaci začít řešit v horším případě zmírněním regulace a v lepším případě úplnou legalizací pěstování a užívání konopí pro vlastní potřebu.“

Společenská přijatelnost užívání konopí pro rekreační účely se v České republice zvyšuje. V roce 2017 ho vyzkoušelo zhruba 900 000 obyvatel starších 15ti let, což je 10% dospělé populace. V situaci, kdy tak velká část populace jedná v rozporu se zákonem, ztrácí represivní přístup smysl, a je navíc nákladný a zbytečný. „Úplná legalizace by ukončila nesmyslnou válku s touto rostlinou s léčivými účinky, kterou si může každý vypěstovat sám doma, a přinesla by několik miliard státnímu rozpočtu. Navíc by ulehčila práci nejen policii, ale i státním zastupitelstvím a soudům,“ uzavírá Bronislav Tomek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolínek (ČSSD): Žádné řešení nebude ideální

18:44 Dolínek (ČSSD): Žádné řešení nebude ideální

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna k návrhu změny zákona o ochraně a využití nerostn…