Podle studie českých vědců je významné množství zásobníků podzemních vod kontaminované pesticidy nebo jim kontaminace hrozí. Řada pesticidů přitom patří mezi látky, které vážně ohrožují lidské zdraví. Například hojně používaný pesticid glyfosát je látkou, která s vysokou pravděpodobností způsobuje rakovinu, působí závažná onemocnění jater, může působit genotoxicky, narušovat fungování hormonální soustavy a poškozovat vývoj plodu v průběhu těhotenství, je jedovatý pro vodní organismy, ničí ornou půdu, snižuje biodiverzitu a vede k šíření rezistentních plevelů. Přesto členské státy EU prodloužily povolení glyfosát používat dalších pět let. Pro prodloužení hlasoval za Českou republiku i ministr Marián Jurečka.
První místopředsedkyně Zelených MUDr. Irena Moudrá Wünschová k tomu dodává: „Znečištění podzemních vod pesticidy je špatná zpráva pro zdraví obyvatel českých obcí. Dosluhující či nový ministr zemědělství by měl bez otálení navrhnout jasná pravidla pro používání pesticidů. Zdravotně nezávadná a čistá voda je v zájmu nás všech.“
Podle Zelených by neměla dosluhující vláda Bohuslava Sobotky a ministr zemědělství Marian Jurečka, nebo příští vláda sebeméně otálet. Stejný úkol leží na Agrární komoře, která zastupuje velké zemědělské podniky, stejně jako na Asociaci soukromého zemědělství, která reprezentuje přibližně deset tisíc malých a středních zemědělců.
Krajský zastupitel za Zelené a expert na životní prostředí Martin Hanousek: „Česká vláda v čele s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí by měla v ochranných pásmech podzemních zdrojů pitné vody nastavit přísné podmínky pro používání pesticidů. Nová vláda by také měla přijmout zákaz použití glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní, zákaz jeho neprofesionálního použití a zákaz používání v parcích, na hřištích a na veřejných zahradách. To je možné na národní úrovni udělat, i když je používání glyfosátu v EU prodlouženo. “
Již dnes desítky českých obcí čerpají pitnou vodu z podzemních zásob. Častější a intenzivnější období sucha, která lze v důsledku změny klimatu v budoucnu očekávat, závislost českých obcí na zdrojích pitné vody ještě zvýší. Podle Zelených by se tedy tématem měl začít zabývat také Svaz měst a obcí.
Vedoucí odborné sekce pro životní prostředí Strany zelených Magdalena Davis k tomu říká: „Množství zásobníků podzemní vody znečištěných pesticidy je alarmující. Vyčistění bude velmi náročné a často nemožné. Bylo by pošetilé, abychom dopustili další znečišťování zásob podzemních vod jen kvůli nezodpovědné praxi některých zemědělců.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV