Zelinka (SZ): Česko migranti neohrožují

11.02.2016 6:30

Po téměř půl roce trvání uprchlické krize si můžeme říci, že Česká republika situaci zvládá. Pesimistické scénáře se nenaplnily, počty azylantů v ČR se pohybují v řádu desítek až stovek. Problémy s nimi v zásadě nejsou.

Zelinka (SZ): Česko migranti neohrožují
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Myslím, že naše orgány spojené s výkonem azylové politiky odvádí dobrou práci. Zajišťují, aby na našem území mohly nalézt útočiště osoby skutečně potřebující pomoc před válkou, nevhodné osoby cizinecká policie vrací a jejich žádosti zamítá. Svědčí o tom i tisíce vyhoštěných cizinců, kteří nesplňovali podmínky legálního pobytu.

Odlišná je situace v jiných zemích EU, kam proudí migranti v těžko zvladatelných počtech. Zde je kontrola problematická a riziko mnohem větší. Rozšířená kontrola na hranicích je logický krok, neměla by však být na úkor svobody pohybu.

Humanitární pomoc a aktivní mírová politika jsou naší povinností. V každém případě však musíme nadále rozlišovat mezi skutečnými uprchlíky a mladými bojovníky, kteří využívají migračních proudů k cestě do Evropy.

Situaci komplikuje skutečnost těžko ověřitelných osobních dokladů a zjistitelné totožnosti. Přijímány by v každém případě měly být přednostně ženy, děti a staří lidé, kteří žádné riziko představovat nemohou.

Myšlenky na vybudování "nedobytné pevnosti" či na obehnání Evropy plotem zásdně a jednoznačně odmítám. Zůstaňme i nadále otevření.

Celá aktuální azylová politika by měla být chápána jako dočasné a krizové řešení, které samozřejmě krizi samotnou nevyřeší, měli bychom však alespoň zmírnit její lidské dopady. Dlouhodoběji musíme usilovat o nalezení smíru a sblížení mezi našimi kulturami. Ukončení válek musí být naší prvořadou snahou a celého mezinárodního společenství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropková (ČSSD): Praha letos věnuje na rozvoj školství a sportu městským částem bezmála půl miliardy

22:48 Ropková (ČSSD): Praha letos věnuje na rozvoj školství a sportu městským částem bezmála půl miliardy

Návrh na rozdělení rozpočtové rezervy hlavního města, o kterém bude tento čtvrtek jednat pražské zas…