Zvára (Svobodní): Doublethink Evropské unie hrozí spálenou zemí

05.05.2015 12:57 | Zprávy
autor: Svobodni.cz

Minulý týden byl bohatý na události, které ukazují budoucí směřování Evropské unie i jednotlivých členských států EU.

Zvára (Svobodní): Doublethink Evropské unie hrozí spálenou zemí
Foto: Archiv KZ
Popisek: Místopředseda Svobodných Karel Zvára

Ukazuje se, že se nejsilnější politické proudy v EU snaží tvrdě převzít vedení a zlikvidovat zbytky svrchovanosti členských států, možná i za cenu spálené země. Že používám silná slova? Vážil jsem je dlouho a obávám se, že slabší výraz by nevystihl podstatu problému.

Efektivní obcházení národních parlamentů

Mohl bych napsat, že jsme (Svobodní) před tím varovali, ale proč? Minulost nezměníme - a z toho důvodu mne nezajímá víc, než jako historický pramen pro poučení do budoucnosti. Co se tedy stalo? Bylo změněné nařízení (původně 2007/46/EC o typovém schvalování vozidel), které nyní nově požaduje nainstalovaný systém eCall, bez možnosti deaktivace (tento pozměňující návrh byl v Evropském parlamentu odmítnut). Tento systém může sice zachraňovat životy, může však mít i negativní důsledky - to bude záležet na tom, jak bude technologie provedena.

Jedním druhem negativního důsledku jsou falešná pozitiva, tedy zprávy o nehodách, které nejsou zdaleka tak závažné, jak je systém vyhodnotil. Záchranáři, kteří se k takové nehodě dostaví, mohou chybět jinde. Druhý druh negativního důsledku spočívá v implementaci. Tedy zda půjde třeba jen o povinný systém přivolání pomoci, o tachograf, který zaznamená dění před srážkou nebo třeba o systém, který bude vyhodnocovat jízdu průběžně, zasílat data pro vyhodnocení bezpečnosti jízdy pojišťovně, úředníkům pro ukládání pokut za překročení rychlosti nebo (v ještě horším případě) pro sledování politických a ekonomických konkurentů právě vládnoucích mocenských skupin. Zrovna takové sledování již existuje na úrovni EU při mezistátním obchodním styku (VIES) a brzo bude existovat i u nás v podobě hlášení k DPH a Elektronické evidenci tržeb (EET).

Evropská unie má přitom ve Smlouvě o Evropské unii jako jednu z hlavních zásad stanovený princip subsidiarity. Tedy princip, podle kterého by se každé rozhodování mělo odehrávat co nejblíže k občanům. Pokud možno tedy ne na úrovni Evropské unie, dokonce - pokud je to možné - ani ne na úrovni národního parlamentu, ale přímo na místní úrovni. A já dodávám, že ani tam ne, pokud o věci může rozhodnout přímo dotčený občan. Vždyť eCall již existuje, například automobilka Ford jej běžně prodává pod názvem Ford SYNC. Ten rozdíl oproti schválenému EU eCallu je v tom, že ten, kdo o jeho instalaci/aktivaci rozhodne, je majitel vozu. K tomu nepotřebuje patrona, který rozhodne za něj.

Přikázání imigrační politiky

Za ještě horší považuji deklaraci Evropského parlamentu (pod kterou se svým hlasem PRO podepsalo i několik europoslanců za Českou republiku), která požaduje stanovení závazných kvót pro přijímání uprchlíků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

16:18 Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu stran kompetenční žaloby p…