„Víte, že to vede k Bakalovi?“ Andrej Babiš vypustil výbušné argumenty ke kauze lithium. A přidal dopis adresovaný Havlíčkovi

11.10.2017 16:45

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že majetková struktura společnosti European Metals Holdings, která teoreticky může těžit lithium v Česku, vede ke Zdeňku Bakalovi. Rozhodl se proto ministrovi průmyslu Jiřímu Havlíčkovi napsat dopis s několika otázkami a žádá, aby mu na tyto otázky ministr urychleně odpověděl.

„Víte, že to vede k Bakalovi?“ Andrej Babiš vypustil výbušné argumenty ke kauze lithium. A přidal dopis adresovaný Havlíčkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

„Majetková struktura společnosti EMH, se kterou ministr za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě našeho lithia, vede ke Zdeňku Bakalovi," napsal na sociální síti Facebook Babiš s tím, že v této kauze jde o dva tisíce miliard neboli dva biliony korun. 

Na sociální síti uveřejnil také dopis, který zaslal ministrovi průmyslu za ČSSD Jiřímu Havlíčkovi. V tomto dopise uveřejnil několik otázek, na které žádá od Havlíčka odpovědi ohledně memoranda s australskou společností European Metals Holdings. Toto memorandum podepsal za českou vládu právě Havlíček. Podpis tohoto memoranda považuje Babiš za skandální.

„Co je však nejskandálnější, je fakt, že majetková struktura společnosti EMH, se kterou jste Memorandum podepsal, vede opět ke Zdeňku Bakalovi. K člověku, který s podporou současného premiéra za ČSSD a jeho kmotra právníka Pokorného bezskrupulózně vytuneloval společnost OKD, 43 tisíc občanů připravil o jejich byty a daňové poplatníky o desítky miliard korun a zničil celý Moravskoslezský region. Tímto Memorandem jste vložil do rukou jednoho z největších korupčníků naší země české bohatství, o které jste tím nás všechny připravil. Věřte mi, že udělám vše pro to, aby byl tento skandální dokument zneplatněn,“ napsal rozezlený Babiš.  

Právě kvůli tomuto memorandu poslal Babiš seznam otázek a žádá Havlíčka, aby na ně odpověděl do 16. října, protože 16. října má proběhnout mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kterou svolali komunisté, Babišovo hnutí ANO a Okamurova SPD.

Babiš chce v prvé řadě vědět, proč Havlíček podepisoval memorandum dva týdny před volbami a to ještě bez konzultace s odborníky. A proč byla tato smlouva podepsaná s již zmíněnou společností EMH, zvlášť když mají licence na průzkum ložisek lithia v Česku ještě další čtyři firmy. V neposlední řadě chce Babiš také vědět, proč jsou v memorandu zmíněny smlouvy o ochraně investic, které nám později mohou zavařit v případných arbitrážích. Zvlášť, když mohla průzkum ložisek lithia provést státní firma Diamo. Tak to alespoň vidí Babiš, který přidává i další otázky.

„Víte, že největším spoluvlastníkem EMH je Cadance minerals, viděl jste před podepsáním jejich vlastnickou strukturu? Víte, že firma Cadence minerals je vlastníkem Bakanora minerals, kde dalším investorem je MNG investments managment limited? A víte, že MNG investments managment limited je firma, které Bakala odevzdal vytunelované OKD?“ ptá se Babiš.

Šéf hnutí ANO je přesvědčen, že Havlíček tohle všechno musel vědět, kdyby to nevěděl, byl by podle Babiše naprostým amatérem. Chce proto znát odpověď i na poslední dvě otázky.

„Jak prokážete podezření, že se pořád jedná o tu samou partu, se kterou ČSSD spolupracuje už léta, tedy o partu kolem zloděje Bakaly a spol.? Co uděláte pro to, abyste toto skandální a pro Českou republiku naprosto nevýhodné Memorandum zrušil a vyhnuli jsme se tak budoucímu placení miliard z našeho rozpočtu?“ ptá se v závěru Babiš.

Andrej Babiš doslova napsal:

Majetková struktura společnosti EMH, se kterou ministr za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě našeho lithia, vede ke Zdeňku Bakalovi.

Lithium je obrovská neuvěřitelná kauza. Kauza za DVA TISÍCE MILIARD korun. Právě jsem poslal dopis ministrovi průmyslu a obchodu za ČSSD Jiřímu Havlíčkovi. Je tam 16 otázek. Přečtěte si je, uděláte si hned jasný názor:

Vážený pane ministře,

dovolte mi obrátit se na Vás ohledně Memoranda o porozumění mezi MPO ČR a australskou společností EMH, které jste podepsal dne 02.10.2017.

Podpis takového Memoranda považuji za zcela skandální krok, o to víc, že jste tak učinil bez souhlasu vlády České republiky, bez projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a bez otevřené veřejné diskuse. A to vše pouhé dva týdny před volbami. Tímto Memorandem jste uvalil na Českou republiku a jeho daňové poplatníky případné mnohamiliardové závazky, které mohou hrozit v arbitráži.

Co je však nejskandálnější, je fakt, že majetková struktura společnosti EMH, se kterou jste Memorandum podepsal, vede opět ke Zdeňku Bakalovi. K člověku, který s podporou současného premiéra za ČSSD a jeho kmotra právníka Pokorného bezskrupulózně vytuneloval společnost OKD, 43 tisíc občanů připravil o jejich byty a daňové poplatníky o desítky miliard korun a zničil celý Moravskoslezský region.

Tímto Memorandem jste vložil do rukou jednoho z největších korupčníků naší země české bohatství, o které jste tím nás všechny připravil. Věřte mi, že udělám vše pro to, aby byl tento skandální dokument zneplatněn.

Zároveň Vám posílám 16 otázek a žádám Vás o jejich zodpovězení, a to do pondělí 16.10.2017, před uskutečněním mimořádné schůze PSP k tomuto tématu, které jsme spolu s poslaneckým klubem KSČM a SPD podpořili.

Zde je 16 otázek, o jejichž zodpovězení Vás, pane ministře, žádám.

1. Proč jste Memorandum o lithiu podepsal dva týdny před volbami potichu a bez svolení vlády? Bez diskuse v Poslanecké sněmovně? Bez otevřené debaty s odborníky a veřejností?
2. Proč jste Memorandum podepsal právě s australskou firmou European Metals Holdings?
3. Proč jste Memorandum podepsal jen s firmou EMH, když na průzkum lithia mají v naší zemi licence ještě další 4 firmy?
4. Proč jste dovolil, aby se Memorandum odkazovalo na smlouvy mezi Českou republikou a Austrálií, které zavazují k ochraně investic? Uvědomujete si, že právě tato formulace může v arbitráži naši zemi připravit o miliardy korun podobně jako u Diag Human?
5. Proč jste průzkumem lithia nepověřil státní podnik Diamo, které takové práce dělá? Proč jste bez vědomí všech svěřil českou surovinu do rukou soukromé firmy?
6. Jak prokážete podezření, které na vás padá, že takto závažnou věc jste neudělal proto, abyste z ní získal výkupné pro svou stranu ČSSD ještě těsně před volbami?
7. Víte, že největším spoluvlastníkem EMH je Cadance minerals, viděl jste před podepsáním jejich vlastnickou strukturu?
8. Víte, že firma Cadence minerals je vlastníkem Bakanora minerals, kde dalším investorem je MNG investments managment limited?
9. A víte, že MNG investments managment limited je firma, které Bakala odevzdal vytunelované OKD?
10. Je náhoda, že akcionářem Bakanora je skupina Black rock?
11. Zjistil jste si před podpisem memoranda, že jde o tutéž skupinu, která má zajištěné dluhopisy v OKD 320 mil. korun a nezajištěné dluhopisy ve výši 452 mil. korun?
12. Nevěřím, že jste tato fakta nevěděl, protože to byste musel být úplný amatér. Proč jste tato fakta zamlčel při podpisu Memoranda a nepřiznáváte se k nim ani dnes?
13. Proč jste veřejnost neinformoval, že šéfem dceřiné firmy EMH – společnosti Geomet, která má průzkum provádět, je Richard Pavlík – bývalý manažer firmy OKD, kterou vaše strana pomohla vytunelovat a stát tak připravila o stovky miliard?
14. Víte o tom, že pan Pavlík odešel z OKD teprve letos? A najednou je v čele firmy, se kterou podepisujete závazné Memorandum? Jak nám to vysvětlíte?
15. Jak prokážete podezření, že se pořád jedná o tu samou partu, se kterou ČSSD spolupracuje už léta, tedy o partu kolem zloděje Bakaly a spol.?
16. Co uděláte pro to, abyste toto skandální a pro Českou republiku naprosto nevýhodné Memorandum zrušil a vyhnuli jsme se tak budoucímu placení miliard z našeho rozpočtu?

V úctě,

Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní rozpočet s obřím schodkem platí. Vládní poslanci přehlasovali Zemanovo veto

20:03 Státní rozpočet s obřím schodkem platí. Vládní poslanci přehlasovali Zemanovo veto

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a stvrdila no…