O majetkových přiznáních vysokých politických funkcionářů hovoří datový analytik Kamil Gregor velmi zklamaně. „Jejich dluhy jsme zkusmo porovnávali jen jednou, ale velice rychle jsme zjistili, že s majetkovými přiznáními se nedá pracovat, protože jsou velice nekvalitní. Jde o jakousi virtuální finanční realitu,“ sdělil nyní ParlamentnímListům.cz. A dále se rozhovořil o tom, proč tomu tak je.
Zmatek v majetcích
Analytik Gregor pro ParlamentníListy.cz vyjmenoval i několik problémů ohledně analýzy majetkových přiznání politiků. „Neexistuje žádná metodika, která by poslancům a senátorům ukázala, jak to mají vyplňovat. Sám bych nevěděl, jak na to. Různí politici dokonce vykazují stejný druh závazku výrazně různým způsobem. Také je někteří vyplňují ručně, takže jsou v mnoha případech nečitelná. Úplně největší problém je, že nejsou prakticky kontrolovaná. Kontrolují je sami poslanci a senátoři ve výborech, takže se nedá říci, jestli jsou pravdivá nebo ne,“ doplnil.
Z toho jmenoval některé podivné případy a jiné naopak zhodnotil kladně. „Už se několikrát prokázalo, že někteří politici některé věci nepřiznali. Například exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, z čehož se stala velká kauza, nebo bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, jenž neuvedl čtyři sta milionů korun za prodej svého podílu v dopravní firmě Viamont. Na druhou stranu do přiznání některé světlé výjimky uvádějí i dary,“ podotkl. Ostatně oba jmenovaní jsou členy ODS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský