Co říkáte na chování iráckých běženců z centra na Vysočině, kteří odmítli nabídku nadále žít v České republice a chtěli odejít do Německa, odkud je ovšem zase vrátí zpět k nám? Tak zněla anketní otázka redakce ParlamentníchListů.cz na poslance, senátory a europoslance, kteří se k případu „uprchlých uprchlíků“ (jak je pojmenoval Ondřej Neff, šéfredaktor názorového deníku Neviditelný pes) hojně vyjádřili.
(Aktualizace: Před pondělním polednem Česká televize informovala, že 25 „uprchlých uprchlíků“ zůstane v Německu a podá tam žádost o azyl.)
Pokud podle jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD odmítli azyl v ČR, ke kterému směřoval původní projekt a jejich zájem, měli by v souladu s platným právem být co nejdříve repatriováni do Iráku. „Otázkou je, zda na náklady státu nebo nadace, která jejich příchod do ČR organizovala. Neznám však podrobné podmínky projektu, např. zda se počítalo s možností, že si iráčtí křesťané rozmyslí pobyt v ČR, a jak je rozděleno financování mezi stát a nadaci,“ uvedl Hašek.
„Pamatuji si, že naši uprchlíci z let 1948 a 1968 se též snažili dostat z Rakouska, kde dostali azyl, do Kanady, Spojených států či Austrálie. Když už opustíte domov, tak se snažíte dostat do zemí, kde vidíte lepší budoucnost pro sebe a děti,“ sdělil redakci exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek pouze stručně napsal, že jejich motivaci nezná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka