I u nás se může objevit někdo jako Marine Le Pen a uspět. Černoch to podle expertů není

13.02.2015 15:02 | Zprávy

Na české politické scéně se chystá vznik nového subjektu, který plánují založit poslanci zvolení za hnutí Úsvit přímé demokracie. Rádi by se přihřáli na úspěších francouzské Národní fronty Marine Le Penové. Přestože oslovení odborníci jsou přesvědčeni, že ledacos z jejího programu je s úspěchem přenositelné i do českých podmínek, že by z toho však měli profitovat Marek Černoch a spol. si ale vůbec nemyslí.

I u nás se může objevit někdo jako Marine Le Pen a uspět. Černoch to podle expertů není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová strana a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Vzorem nové strany bude Marine Le Pen

Úspěchy francouzské Národní fronty v čele s Marine Le Penovou natolik zaujaly valnou většinu poslaneckého klubu Úsvit přímé demokracie, že ohlásili chystané založení strany, která by se této politické formaci měla podobat. Národní fronta se pod vedením Marine Le Penové distancovala od rasismu, hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací a před „islamizací“ Francie.

„Úplně původně byla založena na ochranu proti imigrantům, aby Francie zastavila dohody o jednoduchém přístupu k imigraci. Necharakterizoval bych ji ani jako nacionalistickou. Jen to je podle mě strana, která hájí vlastní zájmy Francouzů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Bystřický na adresu strany, v jejímž programu lze najít návrat k tradičním hodnotám, omezení imigrace, větší nezávislost na Evropské unii, stanovení tarifů nebo jiná ochranářská opatření před levným dovozem, zrušení dvojího občanství nebo zastavení výstavby mešit.

Původně měla Národní fronta odér extrémismu

Podle politického komentátora Petra Žantovského nejlépe charakterizují francouzskou Národní frontu vyzdvihování národního zájmu jako ústřední hodnoty. „To samozřejmě někdy vede k určitým typům interpretování, jak to bylo zejména za Jean-Marie Le Pena, otce nynější předsedkyně Marine Le Penové. Tehdy to mělo odér určitého extremismu z jednoho velmi prostého důvodu, protože na pravicové straně francouzského politického spektra už bylo plno. Tam byli gaullisti, tam byl Chirac a byli to politici, kteří vystupovali celkem jednoznačně pravicově, ale pravicovost se na politické scéně už vytrácí,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…