Lidovec Svoboda připomíná svůj velký plán k církevním restitucím

15.12.2013 9:30 | Zprávy

Stát nemůže jednostranně změnit smlouvy o vyrovnání státu s církvemi, ale má jinou možnost, jak by mohl dodatečně z církví a náboženských společností vytáhnout peníze, říká lidovec Cyril Svoboda. Obává se mocenského zásahu státu, a to zdanění převodu majetku, který přechází na církve. Pokud by stát na vracený majetek uvalil daň, mohl by získat značnou sumu peněz zpět do státní pokladny.

Lidovec Svoboda připomíná svůj velký plán k církevním restitucím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Svoboda chce této situaci předejít, proto navrhuje, aby katolíci udělali vstřícné gesto vůči společnosti a platy duchovních nehradili z restitucí, ale vybírali na ně sami mezi sebou. Vychází z názoru, že pokud je Česká republika právním státem, nemůže již schválené řešení, které nezpochybnil ani Ústavní soud, měnit.

Stát musí dohodnuté řešení respektovat a hájit

„Restituce jsou vyřešeny a právní stát musí toto řešení respektovat a hájit. Není možné v právním státě říkat, my jsme teď vyhráli volby a my si to nepřejeme. Církve nabyly svá práva podpisem soukromoprávní smlouvy, nabývají tedy majetek v dobré víře, a to se musí držet,“ je přesvědčen dlouholetý lidovecký politik. Ale obává se, že ČSSD a ANO slíbily voličům, že schválené řešení, k němuž přistoupila Nečasova vláda, ještě změní, a pochopitelně chtějí své sliby splnit. Ale Svoboda nepředpokládá, že by církve se státem uzavřely novou dohodu, že by se dobrovolně vzdaly nabytých práv nebo že by dobrovolně přijaly nějaká jejich omezení. „To je přetěžký úkol, ne-li nemožný,“ podotkl pro ParlamentníListy.cz lidovecký politik.

Věřící by projevili vnitřní soudržnost a sounáležitost s církví

Jediná šance, jak přispět k lepším vztahům církve a politických stran, které nesouhlasí s přijatým řešením, i k lepšímu obrazu církve v očích veřejnosti, je podle Cyrila Svobody právě v tom, aby církve samy přišly s nějakou nabídkou řešení. „Nepochybuji o tom, že placení církve sebe samou představuje řešení lepší, než aby stát zasáhl do probíhajícího vydávání majetku nebo do výplaty náhrad za nevydaný majetek jinak, například tím, že majetkové převody vyplývající z narovnání vztahů s církvemi zdaní,“ vysvětlil Svoboda. Tím by věřící prokázali vnitřní soudržnost a sounáležitost se svou církví i schopnost spoléhat sami na sebe. Na oplátku by pak bylo možné žádat, aby ČSSD a ANO do už přijatého řešení nijak nezasahovaly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Libuše Frantová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…