Podle některých politologů je oblast exportérů terorismu Blízkého a Středního východu skutečné epicentrum konfliktu, které se může šířit na další kontinenty a dosáhnout celosvětového měřítka. Na hrozbu by Evropská unie přitom mohla podle poslance Ondřeje Benešíka lépe reagovat a mít podstatně vlivnější pozici. „Myslím si, že drtivá většina lidí v České republice jen tuší, že existuje nějaká Evropská komise, a to zjistili jen kvůli tahanicím a nominaci paní Jourové. Těžko ale tuší, že existuje portfolio pro rozvojovou pomoc,“ uvedl Benešík. „Evropská unie dává poměrně velké prostředky na rozvojovou pomoc a teď je otázkou, kdo měří, jaké jsou výstupy. Evropská unie může situaci ovlivnit, a nejen vojensky,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.
Je nutné prověřit, zda nejde evropská pomoc do rukou radikálů
Předseda výboru pro evropské záležitosti pro ilustraci zmínil konkrétní příklad nezřetelných toků peněz: „Do Pásma Gazy se dostane cement jedině z Izraele, a ten ho má pod kontrolou, nebo z Evropské unie v rámci humanitární pomoci. Tunely pro teroristy jsou vybetonované, jinak by spadly. Že by si Stát Izrael nedohlédnul na to, kam jde cement do betonu, který dávají do Gazy? Nenapadá mě nic jiného než to, že by si měla Evropská unie dávat větší pozor na to, kde humanitární pomoc končí,“ upozornil Benešík. „Jde pomoc skutečně dětem, chudákům a starcům? Je nutné prověřovat, jestli ji náhodou muslimští radikálové nezneužívají. Takových příkladů bych mohl jmenovat více.“ Evropská unie navíc podle Benešíka netrpí ani nedostatkem finančních prostředků, které může v rámci humanitárních a rozvojových aktivit do problematických míst poslat. „Peněz je dost a jde jen o jejich efektivní využití - a na to by bylo dobré se zaměřit,“ doporučil lidovecký poslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá