Za porušení pravidel jednání Sněmovny to označila i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž měl být návrh na prodloužení jednání přednesen některým z poslanců, nikoli předsedajícím schůze Janem Skopečkem (ODS), a hlasovat se o něm smělo do 19:00. Schillerová si poté vyžádala dvouhodinovou přestávku na jednání své frakce. Schůze dolní komory tak měla pokračovat od 22:23. Kvůli nejasnostem se ale k dojednání dalšího postupu sešlo sněmovní gremium. Krátce po čtvrt na dvanáct se k mikrofonu řídícího schůze posadila Pekarová Adamová, aby oznámila, že se gremium neshodlo a jednání Sněmovny pokračuje dále. Nato si vzal dvouhodinovou pauzu na jednání klubu SPD Radim Fiala.
Okamura označil postup koalice za "protidemokratický puč". "Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie," prohlásil předseda SPD, podle něhož ho Skopeček měl nechat jeho vystoupení dokončit až do 21:00, kdy jednací den Sněmovny obvykle končí. Šéf SPD také kritizoval premiéra a někdejšího místopředsedu Sněmovny Petra Fialu (ODS) za to, že proti postupu nezakročil. "Vy jste normální srab," prohlásil na adresu předsedy vlády. Okamurovu námitku proti Skopečkovu postupu dolní komora zamítla.
Koaliční většina ve Sněmovně má sílu návrhy SPD na doplnění programu zamítnout. Počátkem února se Sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu až po 23 hodinách od začátku jednání.
Okamura uvedl, že poslanci jeho hnutí navrhnou projednání svých 21 předloh a podrobně je zdůvodní čtením jejich předkládacích zpráv. Sám Okamura se rozhodl navrhnout další desítku bodů, při jejichž zdůvodňování mimo jiné obvinil vládu ze zavádění totality. Požadoval například diskusi "o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky", kterou podle něj vláda odmítá řešit. Název diskuse Okamura během své řeči změnil čtyřikrát, odmítl jej předložit písemně.
Podobně měnil předseda SPD i název debaty o situaci nízkopříjmových důchodců, ve své řeči se několikrát opakoval. Chystaná valorizace penzí podle Okamury není zásluhou vlády, ale zákonnou povinností. "I kdyby byli ve vládě Marťani, tak se ten důchod o 8,2 procenta zvedne," prohlásil Okamura, čímž připomenul výrok někdejšího předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, který kdysi prohlásil, že by byl ochoten vládnout i s Marťany.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.