Odborník pojmenoval zásadní problém u Nečase i B. Sobotky

27.04.2013 20:55 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Z dění uplynulého týdne je patrné, že dvě svého času nejsilnější politické strany u nás si řeší svoje vnitřní problémy. U ODS to je přes pražské zastupitelstvo, u ČSSD přes stínovou vládu. V té mimo jiné skončil erbovní Vítězslav Jandák, ale zato se v ní objevil někdejší premiérský i předsednický propadák Vladimír Špidla.

Odborník pojmenoval zásadní problém u Nečase i B. Sobotky
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Do studia Otázek Václava Moravce zavítal Petr Nečas s Bohuslavem Sobotkou

V uplynulém týdnu k sobě přitáhly pozornost sdělovacích prostředků dvě strany, které politickému dění u nás dlouhá léta společně dominovaly. „Začnu napětím v ODS a odchodem pražských zastupitelů Borise Šťastného a Milana Richtera, což lze interpretovat jako přímý atak na předsedu Petra Nečase a všechno, co jeho éra v čele ODS znamená. A to je především posílení snahy o autokratické řízení strany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Nejviditelnější ukázkou autokratického řízení ODS bylo v poslední době shůry nařízené rušení jednotlivých regionálních sdružení. „Tendence k autokratismu byla ODS vyčítána vždy, už za Václava Klause, ale myslím si, že realitou se stala až za Topolánka. Klaus navzdory své pověsti byl vždy velice důsledný při demokratickém rozhodování uvnitř strany a mnohem větší slovo měla za něj výkonná rada jako nejvyšší orgán v ODS,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Nečas dokázal být stínem Klause i Topolánka

V období Mirka Topolánka význam výkonné rady znatelně poklesl, a tím poklesla i vnitrostranická demokracie. „Od Petra Nečase se čekalo, že vrátí věci do Klausových časů už jen proto, že právě on byl vnímán jako dlouhodobý Klausův stín. Také proto v prosinci 2002 nezvítězil na kongresu ve Františkových lázních, protože ODS chtěla změnu a ne Klausův klon. Nečas se stal předsedou až později, ale to už byl zase Topolánkův stín. Z toho je zřejmé, že to je člověk velmi tvárný a nepevný z hlediska svých dlouhodobých názorů,“ poukazuje mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…