Okamura po projevu Zemana ve sněmovně: Připojíme se k jeho ústavní stížnosti

02.09.2014 17:01 | Zprávy

Předseda Úsvitu Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně oznámil, že se jeho strana připojí k možné ústavní stížnosti, kterou hodlá podat prezident Miloš Zeman, pokud v návrhu služebního zákona nebude vyloučen paragraf 174 a jeho veto k normě sněmovna přehlasuje. „Hnutí Úsvit se přidá k této ústavní stížnosti, jak o ní hovořil prezident republiky,“ oznámil Okamura poslancům.

Okamura po projevu Zemana ve sněmovně: Připojíme se k jeho ústavní stížnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Poslanci dnes projednávají návrh služebního zákona v takzvaném druhém čtení a k němu mohou přidat, tedy tzv. načíst jednotlivé pozměňovací návrhy. O definitivní podobě normy by ovšem měli hlasovat až 10. září.

Prezident Miloš Zeman ještě před diskuzí poslanců k normě ve své 45minutové řeči kromě jiného zdůraznil, že mu úplně nejvíc vadí v normě paragraf 174, který říká, že každý ministr má právo na dva politické náměstky, a to aniž by byla definována náplň jejich práce. To je i důvodem jeho případného veta.

„Nebudu vetovat návrh služebního zákona, pokud z něj bude vyloučen tento paragraf 174. Vím, že můžete mé veto přehlasovat, ale v takovém případě po poradě s právníky podám ústavní stížnost, protože paragraf 174 nijak nesouvisí se služebním zákonem,“ řekl k tomu důrazně Zeman.

„Máme celkem čtyři pozměňovací návrhy, z nichž jeden je právě zrušení politických náměstků. Pakliže nebude tento pozměňovací návrh přijat, hnutí Úsvit bude hlasovat proti korupční dohodě ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL, TOP-09 a ODS a samozřejmě se přidáme i k ústavní stížnosti, jak o ní hovořil prezident republiky,“ varoval při pozdější debatě k normě šéf Úsvitu Tomio Okamura.

Podle něj takto upravený zákon prý neplní základní požadavek, což je odpolitizování státní služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…