Paroubek tvrdě trestá za Zemana: Šinágle, Urbane a Sudeťáci, mlčte!

25.04.2013 19:01 | Zprávy

Miloš Zeman opět nadzdvihl příznivce sudetoněmeckého Landsmanschaftu. Ve svém vystoupení ještě před návštěvou Rakouska poskytl český prezident rakouské agentuře APA rozhovor, v němž zopakoval svůj více než deset let starý výrok pro rakouský magazín Profil, že „vyhnání sudetských Němců z Československa pro ně bylo mírnějším trestem než smrt“.

Paroubek tvrdě trestá za Zemana: Šinágle, Urbane a Sudeťáci, mlčte!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Paroubek

S kritikou výroku českého prezidenta se ozvali i na domácí půdě například publicisté jako Jan Šinágl a Jan Urban. „Takovou amorálnost, nemravnost a zhovadilost může pronést jen člověk, který je sám nositelem těchto „hodnot“!,“ kritizuje Zemanův výrok na svých stránkách Jan Šinágl, a pokračuje. „Nepochybuji, pokud by čeští Němci mohli zůstat ve svých staletých domovech, komunisté by volby nevyhráli, to dobře věděl Edvard Beneš. Potom by se nikdy nemohl stát prezidentem člověk takových „kvalit“ jako je Miloš Zeman či Václav Klaus,“ tvrdí autor.

Nepochybně by podle něj čeští Němci svým počtem značně přispěli, posílili a ochránili veřejný prostor před amorálními jevy, které dnes naši zemi ovládají. „Čeští Němci mají v sobě z velké většiny to nejlepší z obou národností. Všude kde byli nuceni začít žít od nuly, poté co vše ztratili, byli pro tyto země vítaným přínosem svými schopnostmi, umem, vzděláním, kulturou, pracovitostí a kultivovaností,“ uvádí autor, který ovšem poněkud zapomněl, že to byli právě Němci, kteří rozpoutali válku, a do Henleinovy strany vstoupilo kolem 90 procent sudetských Němců, kteří se tak přihlásili ke svému němectví, potažmo tedy k občanství Říše, kam byli také následně vysídleni.

Ještě dál šel na svém blogu Jan Urban, ve svém článku: Když Zeman prášil…. Výroky, které (Miloš Zeman - pozn. red.)  pronesl 23. dubna při oficiální návštěvě Rakouska – souseda, který zde vždy byl, je a bude – si snad podle něj „mohl dovolit utahaný a opilý ruský okupační důstojník v roce 1945, ale ne prezident demokratické země v roce 2013. V tak citlivé otázce vyhnání (evakuace, odsunu, vylikvidování, atd. – pro účel tohoto textu není výběr termínu tak důležitý) nejméně tří milionů lidí, zbavených občanských práv i majetku, by kdokoliv, kdo se k ní vyjadřuje, měl znát fakta a vážit slova,“ konstatuje Urban.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…