Poslanec TOP 09: Nečasova vláda není pravicová. Kalousek se ale snaží

10.05.2013 21:00 | Zprávy

Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta neprovádí vláda Petra Nečase politiku pravicovou, ale středovou. Ačkoli sám není zastáncem zvyšování daní, jako mnohem větší problém vidí, že vláda neodbourala regulace, které škodí podnikatelům, a dotace, které pokřivují volný trh a jsou příčinou korupce. Jako jediný zásadní úspěch této vlády vidí stabilizaci veřejných rozpočtů díky ministru financí Kalouskovi.

Poslanec TOP 09: Nečasova vláda není pravicová. Kalousek se ale snaží
Foto: laudat
Popisek: František Laudát

Ekonom Pavel Kohout říká, že TOP 09 není pravicová strana, protože prý nikdo tolik nezvyšoval daně jako TOP 09. Sociolog Petr Hampl se dokonce domnívá, že kvůli vládě Petra Nečase je zdiskreditovaná značka „pravice“ jako taková a pokud by chtěl někdo uspět s pravicovou politikou, nesmí to nazývat „pravice“, neboť si to každý spojí se špatnými kroky Nečasovy vlády.

Laudát říká, že obecně Češi jako národ neinklinují k pravici a že před rokem 1989 zde proběhla socializace, která neměla v Evropě téměř obdoby a Československo patřilo k zemím s nejvíce členy komunistické strany na počet obyvatel.

Vláda je středová, ale pokud bude ČSSD u moci, zkrachujeme

„Přesto voliči dali takzvané české pravici v čele s ODS dvakrát šanci, aby převedla, že pravicová cesta správy země je ta správná. Otázka je, zda v éře Topolánka a nyní Nečase byla a je prováděna pravicová politika. Podle mě je to spíše politika středová. Na druhou stranu to, co chce ČSSD, to už je opravdu velice zdivočelá levice. Rozhodně to není moderní sociální demokracie blairovského typu. I když je fakt, že socialisté v EU předvedli svoje a přivedli jižní státy EU ke krachu. To je přežitý model, který zde chce v naivní podobě uplatňovat ČSSD. Pokud bude ČSSD aplikovat svůj program, dopadneme jako Řecko a státy jižního křídla eurozóny a bude nám sem jezdit MMF a budeme škemrat o mezinárodní pomoc,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Laudát.

Pád Topolánkovy vlády byl podle Laudáta ostuda ODS, protože pro pád vlády hlasovali někteří členové ODS: „Topolánkovo období skončilo velkými rozpaky a světovou krizí, za kterou Česká republika nemohla a kterou způsobilo splasknutí hypotečních bublin v USA. Do čela vlády se pak dostal jistý bezbarvý pan Fischer s bandou údajně nezávislých politiků a dodnes se stát nevyrovnal s některými jejich činnostmi či nečinnostmi jako v případě solární energetiky.“

„Pravice pak dostala novou šanci ve vládě Petra Nečase. Bohužel jsme fatálně závislí na tom, co se děje kolem nás. Ačkoli jih eurozóny je v krachu, Francie na tom také není dobře, nakonec ani Velká Británie, tak sociální demokraté tady hřímají, že kdyby byli u moci, tak tu žádná krize nebude a patrně zázračně se České republice vyhne a budou rozhazovat peníze plnými hrstmi. Už takhle narůstá státní dluh do nebezpečných rozměrů. Co by s tím provedli oni, raději ani nemyslet,“ říká poslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…