„Letos je naprosto netušená situace a ODS je s programem velmi v defenzivě. Nedaří se jí ho náležitě propagovat, chybí mu konkrétnost a především přesah do praktického života. Když se podíváme obecně na programovou nabídku strany, trpí značnou nekonkrétností a zejména především neprovázaností s dennodenním životem, strastmi a cíli klíčových voličských skupin,“ míní politolog Kubáček.
Srovnáme-li to třeba s Británií, sousedním Polskem či Rakouskem, programy tamních stran prý byly mnohem konkrétnější a obsahovaly celou řadu příkladů ze života, na nichž se dal vykládat volební manifest a nejdůležitější priority. „Manifest ODS vychází z řady předchozích témat, není dopracován, chybí mu předvídatelnost a přenositelnost do každodenních situací střední vrstvy, mladých rodin, malých podnikatelů a lidí, kteří chtějí startovat pracovní kariéru. Nebo téma pro seniory. Nic z toho tam nenalezneme,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz.
ODS přiznává svoji nepřipravenost
„Často je to odkázané na univerzální svobodu, individualismus, západní orientaci státu a podobně. Ano, to je hezké pro preambuli, ale není to zásadní pro voličstvo. Dnes sice není doba, kdy by si voliči podrobně četli programy a detailně se s nimi seznamovali, ukazuje se, že je stále potřeba je mít logické a provázané, aby byly obhajitelné v kontaktní kampani. Tady je slabá zejména ODS. Lídři to neumí uchopit a přenést jednotlivým voličským skupinám,“ myslí si Jan Kubáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka