Rozezlený Schwarzenberg svolal poslance, aby odsoudili výroky Zemana o Krymu. Jenže...

16.10.2017 18:31 | Zprávy

Ve stínu ostře sledované mimořádné schůze Sněmovny o možné těžbě lithia proběhla v pondělí na půdě dolní komory českého parlamentu ještě jedna událost. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg svolal schůzi zahraničního výboru, kde zřejmě plánoval schválení usnesení odsuzujícího výroky prezidenta Zemana o Krymu. Jenže to dopadlo úplně jinak. ParlamentníListy.cz byly u toho.

Rozezlený Schwarzenberg svolal poslance, aby odsoudili výroky Zemana o Krymu. Jenže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Pranýřování prezidenta republiky za jeho výroky o anexi Krymu během projevu k Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy překryla vyhrocená debata k memorandu o těžbě lithia, které s australskou firmou podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).

Tématu Zemanova projevu v Radě Evropy se ale nechtěl vzdát šéf sněmovního zahraničního výboru, poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten na pondělní dopoledne svolal schůzi zahraničního výboru s fakticky jediným bodem: Stanovisko zahraničního výboru k výrokům prezidenta v Radě Evropy.

Výsledek? Žádné stanovisko vydáno nebylo. Důvod je prostý, naprostá většina členů Schwarzenbergovu mimořádnou schůzi ignorovala. Na jednání se kromě exšéfa TOP 09 dostavili pouze tři z celkem patnácti členů zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

„Očividně se tady už nerozmnožíme, nemáme dostatek členů k hlasování,“ konstatoval zklamaně Karel Schwarzenberg v úvodu zasedání, které kvůli čekání, zda se ještě další poslanci náhodou nedostaví, začalo zhruba s patnáctiminutovým zpožděním.

Šéf výboru začal s prohlášením, že nazory prezidenta Miloše Zemana o Krymu vyřčené na štrasburském jednání Rady Evropy urážely Ukrajinu. „Jak bychom reagovali my, kdybychom měli někomu zaplatit za Chebsko?“ ptal se kníže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…