Pranýřování prezidenta republiky za jeho výroky o anexi Krymu během projevu k Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy překryla vyhrocená debata k memorandu o těžbě lithia, které s australskou firmou podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD).
Tématu Zemanova projevu v Radě Evropy se ale nechtěl vzdát šéf sněmovního zahraničního výboru, poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten na pondělní dopoledne svolal schůzi zahraničního výboru s fakticky jediným bodem: Stanovisko zahraničního výboru k výrokům prezidenta v Radě Evropy.
Výsledek? Žádné stanovisko vydáno nebylo. Důvod je prostý, naprostá většina členů Schwarzenbergovu mimořádnou schůzi ignorovala. Na jednání se kromě exšéfa TOP 09 dostavili pouze tři z celkem patnácti členů zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.
„Očividně se tady už nerozmnožíme, nemáme dostatek členů k hlasování,“ konstatoval zklamaně Karel Schwarzenberg v úvodu zasedání, které kvůli čekání, zda se ještě další poslanci náhodou nedostaví, začalo zhruba s patnáctiminutovým zpožděním.
Šéf výboru začal s prohlášením, že nazory prezidenta Miloše Zemana o Krymu vyřčené na štrasburském jednání Rady Evropy urážely Ukrajinu. „Jak bychom reagovali my, kdybychom měli někomu zaplatit za Chebsko?“ ptal se kníže.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka