Služební zákon byl protlačen třetím čtením. I s tím, co nechce Zeman

10.09.2014 12:33 | Zprávy

Poslanci ve třetím čtení schválili novelu služebního zákona. Poslední verze celkové změny služebního zákona vyplývá z dohod koalice a pravicové opozice. Pro normu hlasovalo 127 poslanců, proti bylo 12 poslanců. Poslanci v předloze ponechali politické náměstky, kvůli kterým hrozí vetem a případně i ústavní stížností prezident Miloš Zeman. Novela nyní poputuje do Senátu.

Služební zákon byl protlačen třetím čtením. I s tím, co nechce Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

Novelu služebního zákona nepodpořili zejména poslanci KSČM a hnutí Úsvit. Poslední verze celkové změny služebního zákona vyplývá z dohod koalice a pravicové opozice. Na přání TOP 09 a ODS tak upravená verze předlohy nepočítá například se vznikem generálního ředitelství státní služby. Přijatá verze návrhu služebního zákona totiž předpokládá, že většinu pravomocí generálního ředitelství státní služby převezme Ministerstvo vnitra, na němž vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu.

Novela přináší i další změny. Státní správa by se například měla více otevřít i pro lidi z jiných sfér, což byl také jeden z požadavků pravice. Proti předchozímu návrhu novely se posune „překlopení“ současného stavu státní správy do státní služby z ledna na červenec příštího roku. Důvodem je podle autorů nutnost vydání značného množství předpisů, jejichž příprava by se nemusela stihnout do konce roku.

Kvůli uzákonění politických náměstků ovšem normu hodlá vetovat prezident Miloš Zeman, hrozí i ústavní stížností, a to hlavně kvůli paragrafu o politických náměstcích, jenž podle něj se zákonem nesouvisí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…