Sobotka vysvětloval ve sněmovně postoj k sankcím proti Rusku

10.09.2014 15:52 | Zprávy

Postoj Česka k protiruským sankcím začal dnes odpoledne poslancům vysvětlovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pravicové opozici se totiž nelíbí, že si Česko prosadilo výjimky pro strojírenský export a technologie pro těžbu ropy. ODS a TOP 09 svolaly proto mimořádnou schůzi sněmovny.

Sobotka vysvětloval ve sněmovně postoj k sankcím proti Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se hlasovalo o služebním zákoně. Ačkoli nějaké pozměňovací návrhy byly zamítnuty, byl zákon podle dohody napříč politickým spektrem přijat

Poslanci ve středu odpoledne poslouchají informace o postoji vlády k sankcím vůči Rusku. Mimořádnou schůzi s jediným bodem programu prosadily TOP 09 a ODS. Nelíbí se jim, že Česko požádalo v rámci sankcí Evropské unie proti Rusku o výjimky. Výhrady pravicové opozice popsal poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

„Vláda na jedné straně volá po jednotném postupu Evropské unie, na druhou stranu hned po summitu pan premiér vzkazuje světu, že si nejprve Česká republika musí sankce zkontrolovat, zda to naši ekonomiku nepoškodí,“ vysvětlil Ženíšek.

Šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka si ale za kroky vlády stojí. „Každá země se snaží ochránit své národní zájmy. Česká republika by udělala velkou chybu, pokud by nebyla schopná v takto kritické situaci hájit své národní zájmy a export do Ruska,“ zmínil Sobotka nedávno.

Sobotka totiž na summitu EU, který se konal o víkendu 30. a 31. srpna, naznačil, že sankce EU proti Rusku považuje za kontraproduktivní. Za tento postoj byl ale zvláště pravicovou opozicí v Česku později kritizován.

„Nemohl jsem tu noc ze 30. srpna podpořit sankce, neboť žádný konkrétní návrh tehdy na stole nebyl,“ zdůraznil dnes ale Sobotka ve sněmovně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…