ČSSD kritizuje obsah i rozsah amnestie. Podle ní je extrémní a nemá v Česku obdoby. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce je hlasování důležité, ať dopadne jakkoli.
„Je tady 19 nezařazených poslanců. Je tady po tom, co proběhla amnestie, velká bouře na pravicové scéně. A samozřejmě některé z těchto momentů mohou hrát roli v rozhodování jednotlivých poslanců. A přinejmenším takovou, aby bylo jasné, že vláda už nedisponuje 101 hlasem, i kdyby náhodou přežila,“ řekl již dříve v rozhovoru pro Český rozhlasTejc.
Jako první si dnes ve sněmovně vzal slovo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten se na začátku svého proslovu snažil porovnat Klausovu amnestii s tou, kterou na Slovensku po vzoru Klause na začátku tohoto roku vyhlásil slovenský prezident Ivan Gašparovič. Deník Sme pak na počátku ledna napsal, že by se na svobodě mohlo ocitnout zhruba 550 vězňů, což je s českou amnestií neporovnatelné, navíc podle připomenutí Sobotky - amnestie vyhlášená na Slovensku se nesetkala s žádnou polemikou.
„Amnestie tady vyvolala velkou vlnu nesouhlasu celé české společnosti. Proti amnestii tady protestovali jak občané, tak právní experti. Výrazně se nad ní podivili soudci,“ připomněl Sobotka za sněmovním pultíkem a zdůraznil, kterých kauz se tato podoba „Klausovy amnestie“ vlastně týká.
„Maří to práci policistů a státních zástupců při vyšetřování závažných kauz a je tady i podezření, že byla ušitá na míru,“ řekl také Sobotka a dodal: „Tato podoba amnestie je krajně nešťastná. Jsou zpochybněny základní principy právního státu."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová