Zabásnutí trafikanti z ODS prý udělali chybičku. A jejich výmluva nezabírá

20.06.2013 10:35 | Zprávy

Velice rychle se ve sdělovacích prostředcích objevilo množství argumentů, proč nelze v souvislosti s exposlanci ODS Tluchořem, Fuksou a Šnajdrem hovořit o korupci a úplatkářství a proč by tedy nemělo toto obvinění hrozit ani Petru Nečasovi či Janě Nagyové. Ty nejčastější argumenty vyvracejí Hana Marvanová a Petr Soukenka z protikorupčních iniciativ.

Zabásnutí trafikanti z ODS prý udělali chybičku. A jejich výmluva nezabírá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem

Za nejzpochybňovanější z kauz, které ve svém souhrnu podtrhly Petru Nečasovi premiérské křeslo, je považován případ údajné korupce tří exposlanců ODS Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Poté, co státní zastupitelství nevyloučilo, že by mezi podezřelými v aféře údajného uplácení mohl být i odstupující předseda vlády Petr Nečas, vyrojilo se množství více či méně fundovaných zdůvodnění, kterými jeho zastánci vysvětlují, proč se o trestný čin nemůže v tomto případě jednat.

Často se uvádí, že rozdělování vlivu, pozic a odměn je podstatou politiky, politického obchodu, na což se ostatně v pátečním vystoupení před sněmovnou odvolával i Petr Nečas. Děje se tak prý i v zemích s neskonale vyšší kulturou než u nás. „Politici úplně zapomněli, že politika by měla být primárně úplně o něčem jiném. Podstatou politiky by mělo být hájit nějaký veřejný zájem nebo zájem určitých skupin voličů. Při tom nemůže být politik motivován úplatky v širším slova smyslu, aby veřejný zájem nehájil,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokátka Hana Marvanová.

Česká politika je v rozporu s tím, o čem by měla být

Sama strávila v Poslanecké sněmovně téměř sedm let ve třech funkčních obdobích. Během toho posledního se vzdala poslaneckého mandátu na protest proti programovým ústupkům Unie svobody sociálním demokratům a z vrcholné politiky odešla do advokacie. V posledních letech se angažuje v protikorupčních aktivitách, je signatářkou iniciativy Veřejnost proti korupci a působí v platformě Vraťte nám stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…