Někteří politici zřejmě mají strach, aby se ze státních zástupců znovu nestali „prokurátoři“ typu Urválků, Vašů a jim podobných, kteří rozhodovali o bytí a nebytí nepohodlných lidí. Ale státní zástupci žádají ještě víc, chtějí se stát vedle moci výkonné, zákonodárné a soudní čtvrtou mocí ve státě, nezávislou na vládě i Parlamentu.
Unie obhájců chce být protiváhou sílící moci policie a žalobců
Na sílící moc státních zástupců, kteří podle nich postupovali nezákonně například v kauze stíhání takzvaných trafik pro poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, nebo při nezákonném stíhání bývalého ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly či policejního prezidenta Petra Lessyho, upozorňují advokáti, kteří v minulých dnech založili Unii obhájců. Má být podle prezidenta tohoto spolku advokáta Tomáše Sokola protiváhou sílící moci orgánů činných v trestním řízení.
Podobu zákona si vylobbovali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a Unie státních zástupců
Zákon o státním zastupitelství, který měl přinést změny v činnosti státních zastupitelství, schválila vloni vláda Petra Nečase, dokonce prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Kromě větší nezávislosti na politicích se v něm navrhovalo zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci a zřízení jednoho protikorupčního útvaru spadajícího pod Nejvyšší státní zastupitelství, který by převzal jejich agendu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová