Zákon na přitvrzení moci prokurátorů: Kalousek říká ne. Marek Benda žaluje na ubližování nevinným obviněným

12.06.2014 9:12 | Zprávy

Dostanou státní zástupci ještě větší pravomoci než dosud? Politici po posledních zkušenostech, kdy se žalobci nezastavili ani před Úřadem vlády a loví čím dál častěji i na ministerstvech a radnicích, váhají vložit do jejich rukou ještě větší moc. „Jak je návrh předložen, koncentruje centrální moc do rukou lidí, ke kterým jsem totálně ztratil důvěru. Takže v podobě, v jaké je předložen, ho nemohu podpořit,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Zákon na přitvrzení moci prokurátorů: Kalousek říká ne. Marek Benda žaluje na ubližování nevinným obviněným
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Kalousek na besedě v Opavě

Někteří politici zřejmě mají strach, aby se ze státních zástupců znovu nestali „prokurátoři“ typu Urválků, Vašů a jim podobných, kteří rozhodovali o bytí a nebytí nepohodlných lidí. Ale státní zástupci žádají ještě víc, chtějí se stát vedle moci výkonné, zákonodárné a soudní čtvrtou mocí ve státě, nezávislou na vládě i Parlamentu.

Unie obhájců chce být protiváhou sílící moci policie a žalobců

Na sílící moc státních zástupců, kteří podle nich postupovali nezákonně například v kauze stíhání takzvaných trafik pro poslance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu, nebo při nezákonném stíhání bývalého ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly či policejního prezidenta Petra Lessyho, upozorňují advokáti, kteří v minulých dnech založili Unii obhájců. Má být podle prezidenta tohoto spolku advokáta Tomáše Sokola protiváhou sílící moci orgánů činných v trestním řízení.

Podobu zákona si vylobbovali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a Unie státních zástupců

Zákon o státním zastupitelství, který měl přinést změny v činnosti státních zastupitelství, schválila vloni vláda Petra Nečase, dokonce prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Kromě větší nezávislosti na politicích se v něm navrhovalo zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci a zřízení jednoho protikorupčního útvaru spadajícího pod Nejvyšší státní zastupitelství, který by převzal jejich agendu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…