Zákon o ovzduší prošel v senátní verzi. Poplatky za znečištění se budou zvyšovat

02.05.2012 17:24 | Zprávy

Se zavedením nízkoemisních zón a změnou poplatků za znečišťování ovzduší počítá zákon o ochraně ovzduší, který společně s dalšími normami vrátil sněmovně Senát. Poslanci dnes normě řekli ano, ovšem přijali doporučení Senátu. Sněmovna totiž původně navrhovala poplatky do deseti let zrušit.

Zákon o ovzduší prošel v senátní verzi. Poplatky za znečištění se budou zvyšovat
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Poslancům se na stoly vrátil sledovaný zákon o ochraně ovzduší, na kterém ministerstvo životního prostředí pracovalo několik let. K předloze přijal Senát řadu pozměňovacích návrhů, které počítají se zachováním poplatků za znečištění i po roce 2021.Poplatky za znečištění ovzduší sice tak nyní zůstávají, ale platit je zřejmě budou jen největší podniky.

Poslanecký návrh zákona původně ale počítal s tím, že by se poplatky za znečišťování ovzduší postupně úplně zrušily. Senátoři však předložili tu úpravu, která poplatky ponechává, ale pro mnohem méně podniků než dosud.  

Podle ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy je ale dobře, že úprava uleví zejména malým a středním podnikatelům. Důležitý je také fakt, že stát ušetří na administrativě. 

Zákon se zabývá i kompenzačními opatřeními, kdy průmyslová firma bude muset při zavádění nových provozů odstavit staré tak, aby se na daném území emise nezvýšily. Emisní limity by se měly stanovit s ohledem na specifickou situaci v jednotlivých oblastech. Předloha se také zabývá neméně významnými znečišťovateli, jako jsou doprava a domácnosti. Zákon počítá od roku 2016 s povinnými pravidelnými kontrolami kotlů na tuhá paliva v domácnostech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…