Zaorálek ve sněmovně burácel. Jde o hodně, říkal. Kolegům se to ale nelíbilo

07.05.2013 18:23 | Zprávy

Poslanci se ve sněmovně dohadovali o regulaci anonymních akcií, které mají zpřísnit pravidla pro veřejné zakázky ale hlavně pro solárníky. Debata kolem normy ale natolik rozčílila místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že dokonce za sněmovním pultíkem mohutně křičel. Toho někteří zákonodárci využili a připomenuli mu přezdívku Zaocetung. Nakonec poslanci odhlasovali vládní verzi regulace akcií, senátní odmítli.

Zaorálek ve sněmovně burácel. Jde o hodně, říkal. Kolegům se to ale nelíbilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek řeční ve sněmovně

„My jsme zde slyšeli před chvílí, kdo to jsou solární baroni. A já jsem už dříve ten vládní návrh nazval acylpyrinem na těžkou nákazu,“ hřímal ve sněmovně dnes k normě místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který se ponejprv pustil do vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) a pak do kolegů, kteří nazvali senátní úpravu zákona o regulaci anonymních akcií přílepkem.

Peake totiž třeba namítala, že pokud si někdo představuje, že by senátní verze odkryla konečné vlastníky fotovoltaických zdrojů, mýlí se. Zaorálkovi se to ale pranic nelíbilo. Sociální demokraté totiž mají za to, že přijetí senátní úpravy by naopak pomohlo rozkrýt vlastnictví solárních elektráren.

Je to přílepek...
 

"Jedná se o klasický přílepek," zmínil ale k normě upravené Senátem předseda sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). Přidal se na tak na stranu ministra spravedlnosti Pavla Blažka, jenž senátní úpravu označil za nesystémový krok, protože zasahuje do zákona o veřejných zakázkách.
  
Hlasovat mohli totiž poslanci o dvou verzích zákona, který řeší problém anonymních akcií. Ty figurovaly v takových kauzách, jako jsou elektronická zdravotní karta IZIP nebo Opencard.

Původní vládní návrh počítá s tím, že už existující anonymní akcie by museli jejich majitelé zapsat do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud to neudělají, změní se automaticky na akcie na jméno. 

Senát ale navrhl pravidla ještě zpřísnit a vztahuje je i na majitele solárních elektráren, což ocenil nedávno kupříkladu Radim Bureš z Transparency International, který řekl, že senátní verze rozšiřuje některé povinnosti směrem k účastníkům veřejných zakázek a směrem k oblasti fotovoltaiky.

Sociální demokraté ale chtěli podle svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka hlasovat právě pro senátní návrh. Až když neprojde, byli rozhodnuti podpořit vládní verzi. 

„Pokud neuspějeme v prosazování toho, co jsme logicky navrhli v Senátu, tak samozřejmě znovu podpoříme to, co jsme už tady podpořili ve sněmovně. Žádnou hru s tím nehrajeme a náš postoj je krystalicky jasný,“  poznamenal Zaorálek nedávno.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…