Známý politolog Zbořil zatratil Sobotku: Není to lídr. Možná by ho měli vyměnit

06.08.2013 20:44

Politolog Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvníprávy.cz uvedl, že Bohuslav Sobotka je velmi slabým lídrem. ČSSD je teď ve složité situaci, neboť se musí rozhodnout, zda je větším zlem odvolání Sobotky a hledání jeho nástupce, nebo ponechání slabého předsedy v čele strany.

Známý politolog Zbořil zatratil Sobotku: Není to lídr. Možná by ho měli vyměnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Sobotka je prý sice vzdělaný a inteligentní, ale jako předseda naprosto selhává. „Pan Sobotka pro mě není stranickým lídrem ČSSD. Pro mě je číslem 2. Na jedné straně jde o vzdělaného a inteligentního člověka, na straně druhé není schopen jasně formulovat základní politické linie sociální demokracie. Toto umění je mu cizí. Jako šéf hlavní opoziční strany neudělal za poslední tři roky ani jeden zásadní strategický tah. Maximum, čeho dosáhl, bylo, že sněmovna dvakrát hlasovala o nedůvěře pro Nečasovu vládu. Přitom všichni věděli, že jde o pouhé prázdné gesto,“ říká Zbořil.

Jeho slabost se projevila i po pádu Nečasovy vlády. „V nové situaci po demisi koaličního kabinetu se Sobotka zmohl pouze na to, že přišel s nápadem, že rozpustí sněmovnu. Pak následoval jeho slavný odjezd na dovolenou, který zneklidněné sociální demokraty šokoval úplně. Pak se zřejmě po nějakých intervencích za dva dny vrátil, ale už bylo pozdě," připomněl.

Varování Miloše Zemana

O slabosti opozice hovořil několikrát i prezident Miloš Zeman. „ČSSD se po celou dobu pouze omezovala na kritiku Nečasova kabinetu namísto toho, aby šéf strany oslovil voliče ČSSD, řekl jim, jak se mají připravit na volby, a předložil jim strategické plány, které strana ihned po volbách uvede do praxe. To pak sociálním demokratům řekl i Miloš Zeman, když prohlásil, že jsou slabou opozicí,“ připomíná politolog.

Podle Zbořila teď ČSSD musí vyřešit zásadní dilema. "Pro sociální demokraty je to mimořádně zapeklitá situace. Musí totiž zvážit otázku, co ČSSD více poškodí. Zda odvolání předsedy a bleskové hledání náhrady, nebo zda je větší riziko Bohuslava Sobotku v čele strany ponechat. A to nedej Bůh pro sociální demokraty, aby se teď konaly předčasné volby," dodal politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček vyslechl projev Zemana a pro PL řekl: Nebyl bych tak kategorický. I z opozice se dají získat politické body

12:41 Hamáček vyslechl projev Zemana a pro PL řekl: Nebyl bych tak kategorický. I z opozice se dají získat politické body

„Já budu podporovat sociální demokracii, aby se neizolovala a vstoupili jsme do jednání o vládě. Bud…