Ztížili jsme vám kradení, burácel ve sněmovně Radek John. Jedná se o platech

12.12.2012 12:41 | Zprávy

Poslanci se hádají o tom, zda si zvýší měsíční příjmy o tisíce korun. Na stole totiž mají novelu zákona o platech představitelů státní moci. Norma sice upravuje hlavně platy soudců, ale spolu s ní je spojeno i sporné zrušení zdanění paušálních náhrad zákonodárců. Právě zdanění náhrad ale bylo příčinou toho, proč se poslanci hádali. „Je tady potřeba vyvětrat, neb tady chybí kyslík,“ zažádal pak uprostřed hádek nezařazený poslanec Michal Doktor netradičně o pauzu.

Ztížili jsme vám kradení, burácel ve sněmovně Radek John. Jedná se o platech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

Poslanci si mohou k Ježíšku nadělit hezký dárek a to zvýšení svých měsíčních příjmů o tisíce. Na stole mají totiž návrh o platu představitelů státní moci, který upravuje hlavně platy soudců. Jenže rozpočtový výbor navhl, aby se poslancům, senátorům a ministrům nedanily náhrady, které dostávají jako součást platu. Kvůli tomu pak někteří ze zákonodárců museli ve sněmovně krotit své vášně.

Dokonce vše došlo tak daleko, že nezařazený poslanec Michal Doktor zažádal uprostřed projednávání zákona o to, aby si poslanci na chvíli dali pauzu. „Je tady potřeba vyvětrat, neb tady chybí kyslík,“ zdůvodnil svou žádost Doktor. Pauzu si pak postupně braly některé poslanecké kluby. Poslanci tak mají o normě rozhodnout až těsně před svou polední pauzou, přesněji ve 12:45 hodin.

„Nemám nic proti solidaritě ve společnosti, dokonce si myslím, že je to výborná věc, ale jen tak nějak nevím, proč bychom solidaritu měli projevovat jen my a sami k sobě," řekl za sněmovním pultíkem v debatě sociální demokrat Ladislav Šincl. Po jeho vystoupení dokonce někteří poslanci tleskali. Šincl se totiž snažil shodit ze stolu návrhy Kateřiny Klasnové z Věcí veřejných a Heleny Langšádlové z TOP 09, podle nichž by se i politici měli podílet na solidaritě ve společnosti a nezvedat si příjem. Obě poslankyně chtějí, aby byly příjmy politiků zmrazené až do konce roku 2015.

Klasnová dokonce navrhla, aby poslanec, který se bez omluvy nezúčastní dvou jednacích dnů parlamentu nebo jeho orgánu, přišel o polovinu platu a polovinu paušálních náhrad. Pokud by bez omluvy chyběl čtyřikrát za měsíc, přišel by o příjem celý. Rozhodoval by o tom mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Bárto, jak to bylo s půjčkami?

Debata o snížení, či zvýšení platů pak došla tak daleko, že se poslanci hádali i o tom, jak to třeba kdysi vlastně bylo s tzv. půjčkami poslance VV Víta Bárty pro některé véčkaře. Někteří totiž za sněmovním pultíkem namítali, že právě Bárta dorovnával poslancům platy, což naopak rozlítilo samotného Bártu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…