sKarty na cestě ke zrušení. Pomohla tomu především ODS

14.05.2013 19:44

Senátní návrh zákona, jehož cílem je zrušení sociálních karet, takzvaných sKaret, sněmovna poslala do dalšího čtení. Návrh na zamítnutí tohoto zákona padl od poslanců TOP09, kteří ale byli také jediní, kdo pro zamítnutí hlasovali. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly ministra Leoše Hegera z TOP09 a poslance Borise Šťastného (ODS), zda to neovlivní nebo nepřiblíží pád vlády.

sKarty na cestě ke zrušení. Pomohla tomu především ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta

Není tomu dávno, kdy ze strany TOP09 zaznívalo, že nedodržování dohod může mít za následek ukončení vládní spolupráce. Podle záznamu z hlasovacího zařízení ale pro zamítnutí zákona, jímž by se zrušily sociální karty, hlasovala jen TOP09. Poslanci ODS se buď nepřihlásili, nebo se zdrželi, čímž umožnili opozici zákon prvním čtením „protlačit“. K ODS se přidala také LIDEM.

To už nemá co do činění s ideologií, ale se zdravým rozumem

„Naší povinností jako zákonodárců je postupovat v zájmu občanů,“ řekl pro Parlamentnilisty.cz poslanec za ODS Boris Šťastný. Jsou podle něj věci, které nemají co dělat ani s ideologií, ani s vládnutím či koalicí, ale zato mají co dělat se zdravým rozumem.

„Tyto falešné sociální karty, které komplikují obrovskému množství lidí život, vyvolávají tolik kontroverzí, musejí být zrušeny,“ říká Šťastný. „Jestli tu ještě je malá skupina lidí z TOP09, která to hájí, tak to je samozřejmě možné a já se na ně nezlobím, ale demokratická většina je zde ve sněmovně v tomto ohledu velmi silná,“ dodává poslanec.

Koaliční smlouva sice není, ale stejně se dovládne do konce

Právě proto je poslanec Šťastný přesvědčen, že stávající vládní angažmá a koaliční smlouvu zrušení sKaret neovlivní. „Nehledě na to, že po rozpadu Věcí veřejných stejně žádná koaliční smlouva neexistuje,“ připomíná Šťastný s tím, že stávající kabinet vládne i bez koaliční smlouvy. „Je to jakási dohoda „ad hoc“ vládnutí, o níž si myslím, že už vydrží do řádných voleb,“ dodává poslanec.

Podobný názor zastává také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09). „Myslím, že ve vládě už ty koaliční vazby nejsou zdaleka tak silné, jak byly dříve,“ konstatuje ministr. Jak dodává, není to poprvé, co proběhlo takzvané „volné“ hlasování, kdy je ponecháno poslancům právo na jejich vlastní rozhodnutí, jak budou hlasovat, a nikoli podle dohody poslaneckého klubu či koalice. Proto i podle něj případné zrušení sKaret vládu neohrozí.

Zákon o sKartách mohl být opraven, ale rušit se neměl

U sociálních karet se ale ministr Heger drží původního scénáře TOP09. „Netvrdím, že by znění zákona nemohlo být upraveno a prošlo to mnohými jednáními,“ říká ministr. „Nicméně, kdysi se celá koalice shodla na tom, že je to věc potřebná, že to má řadu přínosů a že se to v řadě zemí osvědčilo,“ připomíná Heger. Podle něj, jen proto, že to bylo špatně napsané v detailech, ještě není třeba rušit celý produkt, na němž původně panovala shoda. „Mohlo by se to sice opravit, ale jak vidíme, politický prostor je na to velmi těsný,“ konstatuje ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…