Věznění zákonodárci by měli přijít o plat. Návrh ODS totiž dnes hladce prošel Senátem. Novela v kuloárech nazývaná "Lex Pekárek" se bude aktuálně vztahovat právě na poslance Romana Pekárka, který si odpykává pětiletý trest za korupci. Pro předlohu hlasovalo 59 z 65 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Novela teď míří k podpisu prezidentovi.
„V případech, kde došlo k odsouzení, osoba sedí ve vězení, nemá nárok na to, aby pobírala plat v jakémkoli tělese, natož v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu," vysvětlil k normě Českému rozhlasu (ČRo) jeden z předkladatelů - předseda poslanců ODS Marek Benda s tím, že zákonodárci ve vězení nebo ochranném léčení nemohou řádně vykonávat mandát a proto by neměli dostávat ani plat.
Jak rozhlas také připomněl, novelu v Senátu obhajoval další autorů - místopředseda sněmovny Jiří Pospíšil (ODS).
„Skupina poslanců za ODS touto novelou reaguje na současnou situaci, kdy se někteří zákonodárci dostávají do střetu s orgány činnými v trestním řízení, dostávají se do střetu s trestním právem a jsou případně pravomocně uznáni vinnými. Na tyto problémy česká legislativa nereaguje, neřeší zánik mandátu v případě, že poslanec nebo obecně zákonodárce je odsouzen za úmyslný trestný čin, nebo obecně za trestný čin. Stejně tak není řešena situace, zda dotyčnému, který je ve výkonu trestu, má či nemá běžet plat,“ řekl před senátory dnes Pospíšil.
„Tato novela neřeší otázky ústavně-právního charakteru, neřeší tedy, zda poslanec nebo obecně zákonodárce, tedy i senátor, je-li odsouzen za úmyslný trestný čin, má přijít o mandát,“ řekl dále Pospíšil, na což pak pro rozhlas reagoval předseda ústavněprávního výboru Senátu Miroslav Antl (klub ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb