Michálek chce občany ve vyšetřovacích komisích sněmovny

20.10.2012 16:28

Nový senátor za Piráty, zelené a KDU-ČSL Libor Michálek chce svého mandátu využít k iniciování změny jednacího řádu sněmovny. V různých komisích by podle jeho představy měli zasedat běžní občané a ne jen politici, uvedl na dotaz novinářů jen pár desítek minut před potvrzením jeho vítězství. Přesvědčil téměř tři čtvrtiny zúčastněných voličů ve volebním obvodu Praha 2.

Michálek chce občany ve vyšetřovacích komisích sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Michálek se stal společným kandidátem Strany zelených, České pirátské strany a KDU-ČSL do senátních voleb
reklama

Ještě před volbami podpořilo hned několik sněmovních stran Michálkova protikandidáta Stanislava Křečka z ČSSD. „Vítězství mě těší o to víc,“ reagoval Michálek s tím, že jej trochu překvapila účast vládní TOP 09 v koalici ´všichni proti Michálkovi´.

Své zvolení chápe jako vyjádření protestu občanů proti zavedeným politickým stranám a praktikám. O to se podle Michálka postaral i Stanislav Křeček. „On se vyjádřil ve smyslu, že pokud člověk něco dělá, může to být jen na pokyn někoho vzadu. To ukazuje způsob myšlení reprezentantů starého stylu politiky,“ uvedl nový senátor.

Zosobněním protestního hlasu ale Michálek zůstat nehodlá. Jako senátor má totiž možnost předkládat zákony. Jako první prý hodlá zapracovat na změně jednacího řádu sněmovny. Ačkoliv jsou Senát i sněmovna sbory zastupitelů, tedy občanů volených jinými občany, chce Michálek umožnit účast v různých vyšetřovacích komisích veřejnosti. Stejně tak se v jeho hledáčku nacházejí zákon o státní službě či revize zákona o veřejných zakázkách. Nosným tématem pro něj bude samozřejmě protikorupční boj.

Notně přetřásanou otázkou je členství Michálka v některém ze senátorských klubů. V tom má první známý český whistleblower jasno. Vstoupil by do klubu KDU-ČSL, pokud by tento nesl název KDU a Nezávislí. Právě na zdůraznění své nestranickosti Michálek jasně trvá.

Libor Michálek získal v Praze 2 v druhém kole senátních voleb 74,39 procent hlasů. Úspěch slavili také další kandidáti mimosněmovních stran, zelených a lidovců. Za kandidáta protestujících občanů se dá označit i soudkyně Eliška Wagnerová. Specifickým protestem obyvatel Valašska proti ´těm v Praze´, jak se často žertuje mezi lidovci, je i Jiří Čunek (KDU-ČSL). Všichni tito kandidáti mají společnou jednu věc. Proti sobě měli zástupce ČSSD, tedy strany, která se letošní krajské volby pokusila opět proměnit v referendum proti vládě premiéra Nečase. Ukazuje se tak, že ne všichni občané hledají protest proti současnému stylu vládnutí na levé straně politického spektra, jak zástupci levice s oblibou tvrdí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Ivánek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

16:26 Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

Senátoři žádají Ústavní soud, aby zrušil nouzový stav. Podle nich vláda svým krokem rozvrací systém …