Na kandidátce DSSS jsou prý nácci a výtržníci. Podle Vandase je to jinak...

10.10.2012 22:05

Pozor na politické ambice skinheadů. Kandidátky DSSS do krajských voleb jsou zčásti zaplněné extremisty z Národního odporu. Podle serveru atnifa.cz je na nich řada neonacistů, skinheadů a nenávistných rasistů. Politolog a anarchista Ondřej Slačálek míní, že mnohem horší, než tato neonacismem prorostlá strana, je celospolečenský příklon k nesnášenlivosti a rasismu.

Na kandidátce DSSS jsou prý nácci a výtržníci. Podle Vandase je to jinak...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Vandas pokřtil svou knižní prvotinu v kruhu nejbližších a za účasti bývalých poslanců SPR-RSČ

Některé krajské kandidátky skrývají pěkné ptáčky. Kandidátky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) připomínají v tomto kontextu plné voliéry. Na lídra DSSS v Ústeckém kraji Petra Kotába vytáhl ve speciálu Otázek Václava Moravce moderátor rozsudek a prohlásil, ať nezapomíná, že byl podmíněně odsouzen. „Vím to, byl jsem odsouzen za pravdivý výrok o situaci na severu Čech,“ odvětil na to dotyčný. Ostatně podobných lidí je na kandidátkách DSSS víc. Antifašistická akce o tom ví své a taky to zveřejnila.

DSSS alias Národní odpor

Pod titulkem Největší esa kandidátky DSSS pro krajské volby, k němuž je přiřazeno logo strany, v němž se poslední dvě písmena s proměňují v runy Schutzstaffel, tedy fanatické ozbrojené organizace NSDAP Adolfa Hitlera, jsou na serveru Antifašistické akce antifa.cz jmenováni někteří kandidáti s dost extremistickou minulostí. „Dělnická strana sociální spravedlnosti už asi těžko něčím překvapí. Po odsunutí nejvykřičenějších neonacistů se kandidátka pro letošní volby zaplnila převážně bývalými republikány a postaršími pivními rasisty. I tak na ní nalezneme několik známých, aktivních a dokonce i nebezpečných neonacistů,“ píše se tam v úvodu.

Pak už jdou za sebou jednotlivá jména i s fotografiemi. Za Zlínský kraj kandiduje jako číslo pět třeba kuchař Miroslav Piskač, který prý mimo jiné zakládal České dobrovolnické gardy. Dále také Lukáš Stoupa z Klášterce nad Ohří, jenž šéfoval v roce 1995 svým kumpánům při napadení dvou Romů v Chomutově. Za to byl odsouzen na dva a půl roku za mřížemi. Těch škraloupů má skinhead víc a na kandidátce Ústeckého kraje je ve čtvrté desítce. Zajímavá je i postava Ivety Machové, která je na webu na fotce z roku 2008, jak uctívá památku padlých vojáků Wehrmachtu. Na podobných akcích je pečená vařená, na kandidátce Moravskoslezského kraje je desátá. Většina uvedených v seznamu antify.cz, je jich tam kolem desíti, měla co dočinění s neregistrovanou organizací Národní odpor, která se hlásí k českému nacionalismu, ale nese i prvky neonacismu.

Dle Vandase obehraná písnička

„Informace ze serveru antifa jsou pro mě nevěrohodné, takže je vůbec neberu v potaz. Jde o obehranou písničku, protože ty samé fotografie a informace se v posledních čtyřech letech objeví vždy před volbami. Tam už není nic nového. A jestli má někdo, co dočinění se soudem, tak to ještě nic neznamená. Já už byl k pravomocně podmíněnému trestu odsouzen také, ale vinen se necítím. Nemyslím si, že by nás to poškodilo,“ sdělil k tomu předseda DSSS Tomáš Vandas, který o podobných informacích soudí, že nejsou až tak závadné, že by jmenované musela DSSS stáhnout z kandidátky.

Jejich nálepkování neonacisty je dle Vandase zcela účelové. „Víte, o mě se také říká, že jsem nacista, neonacista a extremista. Beru to jako součást politického boje. Oni používají takové nálepky, je to jejich věc a vizitka. Každý, ať si sám udělá obrázek a podle toho volí. Buď zvolí zkorumpovanou sebranku, nebo nás, tedy stranu stojící za národem,“ doplnil.

DSSS je neonacismem prorostlá

Politolog a spoluautor knihy Anarchismus, jenž se k tomuto hnutí i hlásí, Ondřej Slačálek míní, že DSSS je neonacisty přímo prorostlá. „Zakládali ji bývalí redaktoři týdeníku Republika, kteří už zakládali Republikánskou mládež, kde se sdružovala řada neonacistů a rasistických skinheads. DSSS a její předchůdkyně byla dost na okraji a stala se atraktivní až ve spojené s těmi neonacisty. Je možné, že několika intervencemi v severních Čechách, získali i podporu lidového protiromského rasismu. Někteří vidí DSSS jako symbol, což bylo znát i ve studentských volbách. Stranicky a kádrově je však jejich rezervoár stále omezen, takže musejí sahat do dalších neonacistických spolků,“ řekl.

Ostatně neonacisté v DSSS ho až tak nevzrušují. Spíše se znepokojuje posunem celé společnosti k nesnášenlivosti, vylučování či skrytému i otevřenému rasismu. Takové postoje se totiž podle něj už stávají součástí středního proudu. „Dopomáhají k tomu média, která neuvěřitelně hloupým a zlým způsobem štvou lidi proti Romům. To je horší, než fakt, že se na kandidátkách DSSS objevují blbci s minulostí nacistických násilníků,“ doplnil s tím, že pro anarchisty jsou instituce stranické demokracie přežité a disfunkční. O faktu, že jsou i přesto politicky činní, prý svědčí třeba různé protestní akce anebo zveřejňování podobných seznamů nebezpečných lidí, jako je ten výše citovaný ze serveru Antifašistické akce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty prase, který volilo 8.500 lidí! Co si to dovoluješ?" Předseda Senátu se navezl do prezidenta. To neměl

4:44 „Ty prase, který volilo 8.500 lidí! Co si to dovoluješ?" Předseda Senátu se navezl do prezidenta. To neměl

ParlamentníListy.cz si všimly velmi nenávistné, až zlé diskuse, kterou na svém FB profilu vyvolal př…