Ústavní právníci o žalobě na Klause: Jde jen o politiku. A možná míří i na Zemana

27.02.2013 20:32 | Zprávy

Jako zcela nesmyslné hodnotí dva právní experti fakt, že chtějí senátoři hnát prezidenta Václava Klause před Ústavní soud, a to kvůli velezradě. Podle nich je to dokonce protiprávní postup. „Právní postup je změna ústavy,“ poznamenal v této souvislosti někdejší kandidát na ústavního soudce Zdeněk Koudelka.

Ústavní právníci o žalobě na Klause: Jde jen o politiku. A možná míří i na Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Senátorům vadí Klausova novoroční amnestie tak mohutně, že ho chtějí postavit před Ústavní soud. Ten má, podle nich, pak rozhodnout o tom, zda se prezident dopustil velezrady, či nikoliv. Mezi hlavní propagátory ústavní žaloby na Václava Klause pak patří, kromě protikorupčního aktivisty a zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, ještě senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Podle Dienstbiera se návrh žaloby, kromě Klausovy novoroční amnestie, má týkat také tzv. eurovalu, který prezident neratifikoval, byť to je jeho povinnost, neboť s ním vyslovily souhlas obě parlamentní komory. Další bod zahrnuje nejmenování soudcem Petra Langera, kdy prezident nerespektoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, a nenavrhování kandidátů na ústavní soudce. Klause chtějí senátoři žalovat i kvůli dodatkovému protokolu k evropské sociální chartě.

Senátoři již sesbírali celkem 28 podpisů pod návrh žaloby a dnes v poledne jej předali předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). Ten pak svolal jednání organizačního výboru. Výbor následně doporučil senátorům, aby žalobu na Klause schválili. Plénum Senátu se kvůli tomu sejde v pondělí. 

Právník Zdeněk Koudelka, kterého prezident Václav Klaus bezúspěšně navrhoval na ústavního soudce, si ale myslí, že je to vše spíše politický boj.

„Já proto nemůžu vyloučit, že tady se bojuje i o Miloše Zemana a nikoliv jenom o Václava Klause. Neboť pokud někdo chce oslabit roli prezidenta republiky, tak oslabuje roli i těm budoucím prezidentům, což mne překvapuje právě u pana Jiřího Dienstbiera. Ten totiž také kandidoval na úřad prezidenta republiky a teď jeho vyjádření vnímám v tom kontextu, jakoby si myslel, že tento úřad nemá být nijak významný - že prezident má jenom podepisovat to, co se mu předloží, a že má být jenom jakýmsi kladečem věnců a automatem na podpisy,“ řekl ParlamentnímListům.cz Koudelka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …