Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

23.02.2021 16:26

Senátoři žádají Ústavní soud, aby zrušil nouzový stav. Podle nich vláda svým krokem rozvrací systém brzd a protivah. Píše to server Aktuálně.cz.

Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Kabinet premiéra Andreje Babiše minulý týden vyhlásil nouzový stav svévolně – a to na základě žádosti od hejtmanů. Poslanecká sněmovna předtím odmítla nouzový stav prodloužit. Senátoři se však domnívají, že vláda porušila svým krokem ústavu. 

„Dostali jsme se do naprosto nepochopitelné situace, je to neuvěřitelný precedent. To je úplně zřejmé. Není možné připustit, že vláda vyhlašuje nouzový stav, kdykoliv se jí zachce,“ uvedl k rozhodnutí vlády předseda Senátu Miloš Vystrčil. V pátek pak na Ústavní soud doputoval podnět 35 senátorů, kteří chtějí, aby soud vládní důvody k prodloužení nouzového stavu přezkoumal.

Podle senátorů vyhlášení stavu nouze jde proti smyslu náležitostí demokratického právního státu. „Usnesení o nouzovém stavu (…) ústavní principy dělby moci nerespektuje a obchází nejen rozhodnutí Poslanecké sněmovny neprodloužit nouzový stav, ale také účel ústavního zákona o bezpečnosti, jehož smyslem není vložit do rukou vlády neomezenou moc vyhlašovat nouzový stav a fakticky ho udržovat po jakoukoliv dobu bez souhlasu Poslanecké sněmovny, a dokonce i v rozporu s vůlí Poslanecké sněmovny,“ píše se v daném podnětu, jenž má server Aktuálně.cz k dispozici. Vláda podle senátorů také protiústavně zasáhla do práva podnikat či práva na volný pohyb.

Kabinet premiéra Babiše se dostal do pozice, v níž minimálně balancoval na hraně ústavního pořádku, míní senátoři. Jediným partnerem kabinetu vzhledem k nutné rovnováze mezi výkonnou a zákonodárnou mocí je v krizových režimech Sněmovna, nikdo jiný, tvrdí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

16:26 Ústavní soud má na stole podnět několika senátorů ke zrušení nouzového stavu

Senátoři žádají Ústavní soud, aby zrušil nouzový stav. Podle nich vláda svým krokem rozvrací systém …