„Předně si řekněme, že v žádném případě léky neprodávají lékárny,“ upřesňuje pro ParlamentníListy.cz Lubomír Chudoba některé články z médií. Jak dále vysvětlil, jedná se o distribuční firmy, které zároveň vlastní lékárny. Podle prezidenta České lékárnické komory (ČLeK) je asi 200 takových oprávnění, které Státní Ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal.
Některé léky nahradit prostě nejdou
Do sněmovny nyní míře novela zákona o léčivech. Právě do té byly vloženy podle Chudoby dva odstavce, které měly dát od počátku jasně najevo i velkodistributorovi, zda ten který lék nakupují lékárny pro české pacienty, nebo ho nakupují jako distribuční firmy pro redistribuci.
„Nejsem vůbec proti činnosti distribučních firem,“ říká Chudoba. Přednost však podle něj musí mít v každém případě zdraví českých pacientů před distributorskou marží. „Jsou léky, které se dají nahradit, například generiky, jsou ale léky, které nahradit nejdou, co pak s tím?“ ptá se Chudoba

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká