Bárta: Koryta se nedržím, odcházím sám. Teď musí jít jiní

20.04.2011 6:40

Věci veřejné prokázaly, že jim o koryta nejde. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to prohlásil odcházející ministr dopravy Vít Bárta. Návrat na post ministra dopravy pro něj není zásadní, důležitější prý je, aby se očistil z řady nařčení v očích členů Véček. Vláda dostala od Véček bianko šek do června, připomněl.

Bárta: Koryta se nedržím, odcházím sám. Teď musí jít jiní
reklama

Koaliční dohodu na podmínkách, za kterých bude nadále fungovat společná vláda, považuje Vít Bárta z pohledu Věcí veřejných za bianko šek, který Véčka vypsala koaličním partnerům.

Uvidíme v červnu 

“Jde teď o to, jakým způsobem se naplní kompetence Radka Johna, které má mít jako místopředseda vlády pro koordinaci boje proti korupci,” uvedl pro ParlamentníListy.cz Vít Bárta.

“A pokud tento bianko šek nebude naplněn, to znamená, že očekávání, která máme, nebudou splněna, potom je zapotřebí připomenout pondělní prohlášení klubu Véček, že vláda dostala od Věcí veřejných podmínečnou důvěru zhruba do června. Tehdy má vláda žádat o důvěru už v rekonstruované podobě a při zavedení protikorupčních opatření,” doplnil ministr v demisi.  


Nejde nám o koryta

To, že Věci veřejné pustily post ministra vnitra, kterým dosud podmiňovaly setrvání ve vládě, Bárta odmítl srovnávat s bojem o koryta. “Jsem přesvědčený, že Věci veřejné prokázaly, že o koryta vůbec nejde," řekl ParlamentnímListům.cz Bárta rezolutně.

  “Věci veřejné mají teď jen dva ministry a mě, který jsem sám dal premiérovi a prezidentovi svůj post k dispozici s tím, že se vrátím, až se očistím,” připomněl slova, která doprovázela jeho nabídku demise. 

Právě toto své odstoupení označuje Bárta za jasný důkaz, že mu jde o víc než o ministerské křeslo. “Mě nikdo nemusel vyzývat, abych odešel, nemusely kolem mé osoby jednat koaliční K9. Myslím, že není mnoho ministrů, kteří při pochybnostech sami dali k dispozici své funkce do doby očištění, shrnul Vít Bárta.

Doufám, že jsem příkladem

Podle svých slov to udělal proto, že nechtěl poškozovat ani Věci veřejné, ani tuto reformní vládu. “Pevně doufám, že tak budu příkladem i jiným ministrům jiných koaličních stran, kteří jsou v podobné situaci jako já,” konstatoval.

Očistit se chce Bárta především v očích Véček. “Především jsou tu trestní oznámení, která na mě podali pan Škárka a Kristýna Kočí. Velmi zásadní pro mě je, jak dokážu všechna tahle nařčení, včetně těch mediálních vysvětlit členům své strany,” uvedl odcházejí ministr dále pro ParlamentníListy.cz.

SLEDUJEME témata:


Na dopravě nelpím
 

“Kandiduji na předsedu Věcí veřejných, tu kandidaturu beru vážně, a to jakým způsobem uspěji, beru též jako důležitou součást svého očištění,” připomněl květnový volební sjezd, na němž se bude ucházet o post šéfa VV.

Koalice k jeho odchodu konstatovala, že pokud se očistí, může se vrátit na post ministra dopravy. Bárta to sice vítá, ale není to jeho prioritou. “Já si té příležitosti velmi vážím, ale není to pro mě kruciální. Pro mě klíčová věc je, jakým způsobem se dokážu obhájit vůči Véčkařům a jak prokáži svojí nevinu vůči podaným trestním oznámením,” uzavřel Bárta.


Zeptejte se Víta Bárty ZDE

##MINIPAS 1975##


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…