Levicový profesor Štech o Nečasově hře, která prý vede do pekel

02.05.2012 4:42 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Hned po programovém prohlášení Nečasovy vlády po volbách v roce 2010 si prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech uvědomil, že veřejný sektor čeká vyhladovění a likvidace. Tomuto neoliberálnímu receptu dala paradoxně jakési morální krytí hospodářská krize, takže lidem teprve po dvou letech dochází, že koaliční kabinet hraje hru, která vede zemi do pekel.

Levicový profesor Štech o Nečasově hře, která prý vede do pekel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

Nebývá zvykem, aby řečníkem při protestních akcích studentů, iniciativ kritizujících reformy a podporujících alternativy, nebo dokonce při demonstracích odborářů byl významný vysokoškolský funkcionář. Profesor Stanislav Štech, prorektor Univerzity Karlovy pro rozvoj, si ale hned v prvních dnech po volbách v roce 2010 uvědomil, že proti nově sestavené koalici a jejímu programu je nezbytné něco dělat.

„Po prostudování programu vlády bylo jasné, že tato tzv. reforma, zejména pokud jde o vzdělávání a veřejný sektor vůbec, bude mít všechny rysy, které jsem už znal ze svých cest i z doporučení Světové banky či OECD. Bylo mi jasné, že se jedná o zcela mechanickou aplikaci toho neoliberálního konceptu vyhladovění a likvidace veřejného sektoru a přípravy k jeho privatizaci. Protože jsem věděl, jak to vypadá v zemích západní Evropy nebo i v USA v některých sektorech, tak mi bylo jasné, že musím začít něco dělat,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Štech.

Šetření je pozitivní morální hodnota, a tak lidé nereptali

Uvědomoval si, co se bude dít, a předvídal kroky, které přinesou prudký pokles financování, a to nejen ve vzdělávání.  „Krize, která nastala, tomu dala velmi vhodné podmínky. Já rozumím lidem, kteří měli důvěru v Nečasovu vládu, protože ta krize umožnila jakési morální krytí toho neoliberálního receptu,“ upozorňuje prorektor Univerzity Karlovy na takřka nezmiňovaný fakt.



Když se totiž lidem řeklo, že musíme šetřit, protože je prázdná kasa, tak i ta nejchudší babička, které nezvyšují důchod, pokýve hlavou, že šetřit se musí. „To je pozitivní morální hodnota. Proto krytí touto krizí vedlo k tomu, že vláda mohla připravovat reformy relativně v klidu první rok, možná rok a půl. A teprve teď dochází lidem, když to všechno sečtou, že to je hra, která vede do pekel,“ konstatuje profesor pedagogické psychologie Stanislav Štech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…