„Je to padesát na padesát,“ říká k možnému pádu Nečasovy vlády politolog Jiří Pehe.
Na dohodu má vláda čas tři týdny
Bude záležet hlavně na tom, zda se špičky ODS dohodnou se skupinou rebelů ze stranického poslaneckého klubu o podobě úsporného balíčku, se kterým kabinet spojil svoji budoucnost, a pak o tom přesvědčí i své koaliční partnery. Především TOP 09 s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, jenž je otcem navrhovaných opatření, která jsou pro mnohé občanské demokraty v rozporu se stranickým programem ODS. A měli by to zvládnout do 23. října, kdy začíná příští schůze Sněmovny, na níž se bude schvalovat vládní balíček.
Když rebelové položí vládu, v politice končí
Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že rebelové vládu nepoloží. „Kdyby to udělali, jejich politická kariéra je nejistá,“ tvrdí politolog Jan Bureš. Pokud by to však ve spojení s prezidentem přece jen provedli, bylo by to těsně před kongresem ODS, aby se pokusili představit nového lídra, kterého by Václav Klaus jmenoval premiérem. Otázkou podle něj je, jak by se zachovala TOP 09. „V tuto chvíli změnu za Petra Nečase místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítá, ale těžko říci, co by dělal, kdyby Nečase ODS odstřelila. Je profesionál, žádný idealista,“ hodnotí Kalouska Bureš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová